ELAZIĞ İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İl Milli eğitim Müdürü Sayın Ahmet BAĞLITAŞ´ın İlköğretim Haftası Kutlama Mesajı.

İl Milli eğitim Müdürü Sayın Ahmet BAĞLITAŞ´ın İlköğretim Haftası Kutlama Mesajı.

 

            Eğitim; yeni kuşakların toplum içinde yerlerini alabilmesi için gereken bilgi, beceri ve anlayışları elde etmelerini ve kişiliklerini geliştirmelerini sağlayan, hayat boyu devam eden vazgeçilmez bir süreçtir. Bu nedenle eğitimciler olarak amacımız bilgiyi üreten, paylaşan, yeni anlayışlar geliştiren milli ve manevi değerlerine bağlı bir gençlik yetiştirmektir.

 

             Bilimin, teknolojinin ve ulaştırmanın hızla gelişmesi sonucu küreselleşen ve adeta global bir köye dönen, sınırların kalktığı dünyamızda; bilim, teknoloji, ekonomi, kültür v.b. konularda bir adım öne geçmek isteyen toplumlar; örgün veya yaygın her vasıtayla eğitimi geliştirmek ve çeşitlendirmek zorunda olduklarının farkındadırlar.

 

Bu bilinç ile hareket eden ve eğitimin her kademesinde öğrencilerimizi çağın yenilikleri ile buluşturmak isteyen Bakanlığımız tarafından 2010 yılından itibaren, eğitimde ve öğretimde fırsat eşitliği ve okullardaki teknolojiyi iyileştirmek için, bilişim teknolojisi araçlarının derslerde etkin kullanımını sağlamak amacıyla başlattığı FATİH Projesi kapsamında, ilimizde ağ altyapısı tamamlanan ve geçici kabulü gerçekleştirilen toplam 42 okul ile bu okulların 9. Sınıf öğrencileri ve öğretmenlerine 9.173 adet tablet bilgisayar dağıtımı gerçekleştirilmiştir.

 

Öğrencilerimiz dağıtılan bu tabletlerle derslerini dijital ortamda yapacak, tabletler ile ilişkilendirilen akıllı tahtalar sayesinde de interaktif bir eğitim sürecine dahil olacaklardır.

 

İlimizde 2014 yılı içerisinde 29 noktada okul, lojman ve çok amaçlı salon gibi inşaatlarımız devam etmiş, bu yatırımlarımızın yarısı tamamlanmış, 8 işimiz de 2015 yılında tamamlanacaktır. 2014  yılı içerisinde şu ana kadar 14 okulumuz hizmete açılmıştır. (4 ilkokul, 4 Ortaokul, 2 İmam Hatip Ortaokulu, 1 Kız ve 1 Erkek Anadolu İmam Hatip Lisesi, 2 Anadolu Lisesi)

 

2014-2015 eğitim öğretim yılı başında toplamda 523 okul, 6868 öğretmen ve 123.454 öğrenci ile eğitim öğretim yılına başlamış bulunmaktayız.

 

Yeni açılan okullarımızla birlikte derslik başına düşen öğrenci sayılarında da gözle görülür bir düşüş olacak, öğrencilerimizin daha rahat ve sağlıklı eğitim ortamlarında eğitim görmeleri sağlanmaya çalışılacaktır.

 

İl Milli Eğitim Müdürlüğü olarak diğer kamu kurum ve kuruluşlarımız ile gerekli görüşmeler yapılmakta, özellikle öğrencilerimizin emniyeti konusunda İl Emniyet Müdürlüğümüzün desteği ile gerekli bütün emniyet tedbirleri alınmaktadır.

 

Elazığ İl Milli Eğitim Müdürlüğü olarak yaptığımız çalışmalar yaz tatili süresince de devam etmiş, veli ve öğrencilerimizin karşılaşabilecekleri problemler önceden tespit edilerek giderilmeye çalışılmıştır.

 

Bu yıl ilk kez yapılan Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş TEOG Sınavları sonucunda 10 bin 177 öğrenci orta dereceli okullarımıza yerleştirilmiştir. Çok az sayıda öğrenci velisi tarafından yanlış veya eksik tercih yapılması sebebiyle bazı öğrencilerimiz istedikleri okullara yerleşememiş; Sayın Valimizin talimatları doğrultusunda Müdürlüğümüzde oluşturulan ekip tarafından gerekli rehberlik çalışmaları başlatılmış olup, Milli Eğitim Bakanlığınca yeterli sayıda açılmış olan yeni kontenjanlarla da bu problem tamamen giderilecektir.

 

 Kıymetli Öğretmen Arkadaşlarım;

 

Mesleğinizin asıl amacı, yeni nesillere çağın gerektirdiği bilgi donanımını kazandırıp onları içinde bulundukları çağı anlayıp yorumlayabilecek bilgi düzeyine ulaştırmaktır. Öğrencilerimizin ilgi ve kabiliyetlerini geliştirerek onlara gerekli bilgi, beceri, davranış ve birlikte iş görme alışkanlığı kazandırmak suretiyle onları hayata hazırlamaktır. Günümüzde artık çocuklarımıza bilgiye nasıl ulaşacaklarından ziyade, doğru bilgiye nasıl ulaşacaklarını anlatmak önemlidir.

 

           Evrensel değerlerin yanında milli ve manevi değerlerine sahip çıkan, kendine güvenen, düşünen ve düşündüğünü sorgulayan, bilgiyi üretebilen, ülkesini geleceğe taşıyacak nesiller yetiştirmek; ülkemizi ve milletimizi güçlü kılacaktır. Bu süreçte kuşkusuz en büyük görev, öğretmenlerimize düşmektedir. Bu kutsal mesleğe gönül veren değerli öğretmenlerimizin fedakârlık yaparak çalışacaklarına olan güvenimiz sonsuzdur.    

 

            Değerli Veliler;

 

Çocuklarınız için okullarımızla sürekli iletişim ve işbirliği içinde olmanız bizler için çok önemlidir. Öğrenci-öğretmen-okul yönetimi ve veli arasında kurulacak sağlıklı bir iletişim öğrencilerimizin başarılarının artmasını sağlayacaktır.

 

          Geleceğimiz olan çocuklarımızı, ülkemizin ihtiyacı olan eğitimli insan gücü özelliklerine uygun olarak yetiştirmek için tüm imkânlarımızı sizlere sunma çabası içindeyiz. Eğitim faaliyetleri içerisinde vazgeçilmez bir unsur olan başta öğretmenlerimiz, eğitim yöneticilerimiz ve velilerimize şimdiden teşekkürü bir borç bilirim.

 

Sevgili Öğrenciler;

 

Sizler geleceğimizin teminatı olan en değerli varlıklarımızsınız. Ülkemizi yarınlara taşıyacak, daha güçlü ve daha müreffeh bir Türkiye’nin temel taşlarını atacak olan sevgili yavrularımızsınız. Şunu unutmayın ki, sizler bu ülkenin mirasçıları değil asıl sahiplerisiniz.

 

Sizleri yarınlara hazırlamak, çağın gerektirdiği bilgi donanımı ile donatıp geleceğe güvenle bakmanızı sağlamak biz eğitimcilerin asli görevidir.

 

Sizlerin daha sağlıklı ve güvenli eğitim ortamlarında, teknolojinin tüm imkanlarını kullanmanız için imkanlarımızı seferber ederken, sizden tek isteğimiz çalışmanız, okumanız, araştırmanız ve size sunduğumuz imkanları en uç noktasına kadar kullanmanızdır. Bu ülkenin en değerli hazinesi olduğunuzu bir an bile aklınızdan çıkarmayınız.

 

Bu duygu ve düşüncelerle başta sevgili öğrencilerimiz olmak üzere tüm eğitim camiasının İlköğretim Haftası’nı kutluyor, 2014-2015 eğitim-öğretim yılının ilimiz ve ülkemize hayırlı ve uğurlu olmasını diliyorum.

 

  Ahmet BAĞLITAŞ

İl Milli Eğitim Müdürü

 

Akpınar Mahallesi Kolordu Caddesi 23100 ELAZIĞ - 0 424 2385024-25-26-27-28

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.