ELAZIĞ İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

24 Kasım Öğretmenler Günü Coşkuyla Kutlandı.

24 Kasım Öğretmenler Günü Coşkuyla Kutlandı.

Bugün sabaha saatlerinde Atatürk Anıtı'na çelenk sunulması ile başlayan Öğretmenler Günü kutlama etkinlikleri öğleden sonra Elazığ Belediyesi Bünyamin Eroğlu Kültür ve Kongre Merkezinde Mehmet Koloğlu Anadolu Lisesi tarafından hazırlanan salon programı ile devam etti.

Elazığ Valisi Sayın Dr. Ömer TORAMAN, Belediye Başkanı Şahin ŞERİFOĞLULLARI,  Milli Eğitim Müdürü Mehmet YİĞİT, il protokolü, eğitim yöneticileri, öğretmenler ve öğrencilerin de katıldığı program saygı duruşu ve İstiklal Marşı okunmasının ardından okul müdürü Murat Yavuz Kaymaz'ın konuşması ile başladı.

Milli Eğitim Bakanı Mahmut ÖZER'in Öğretmenler Günü mesajının okunmasının ardından Milli Eğitim Müdürü Mehmet YİĞİT öğretmenlere hitap etti.

Müdür YİĞİT tüm Türkiye'de olduğu gibi şehrimizde de Öğretmenler Günü'nü kutlamanın sevincinin ve heyecanının hep birlikte yaşandığını ifade ederek;

Öncelikle geçtiğimiz günlerde Karkamış'ta şehit Ayşenur ALKAN'a, görev başında şehit düşmüş tüm öğretmenlerimize ve ebediyete irtihal etmiş öğretmenlerimize Allah'tan rahmet uzun yıllar boyunca çok büyük fedakârlıkla çalışıp emekli olmuş öğretmenlerimize sağlıklı, huzurlu, hayırlı bir ömür diliyor, değerli öğretmenlerimizin de Öğretmenler Günü'nü kutluyorum" dedi.

   

Müdür YİĞİT yaptığı konuşmada;

"Öğretmenlik mesleği bir gönül ve sevda işidir. Cengiz Aytmatov'un "Selvi Boylum Al Yazmalım" romanında;

 Sevi Nedir?

Sevgi Emektir" sözü mesleğini öğrencilerine gönüllerini açarak yapan öğretmenlerimizi anlatmaktadır.

"İnsan İnsanın Gölgesinde Yetişir. Bu gölge öğretmenin gölgesidir."Öğretmen ailesinden sonra bir öğrencinin ilk rehberidir.

"Bir ışık, bir ışık daha,

Gecelerin içindeki ejderlerle dövüşür,

Nice istemeseler de, nice önlemeseler de,

Uyandırır toplumu iyiye, doğruya, güzele öğretmen" diyor Fazıl Hüsnü Dağlarca.

"Çemişgezek'te, Patnos'ta, Malazgirt'te doğanlar; bütün bunları düşünmelisiniz, Yüce ırmaklar gibi sessiz, sürekli kağnılarla, arabalarla, kamyonlarla akıp köylere gitmelisiniz. Yurdunuza ışıklar iletmelisiniz" diyor Cahil Külebi.

Ya da "Bana dünyanın bütün çiçeklerini getirin" diyor Ceyhun Atuf Kansu öğrencileri için.

"Milletleri, medeniyetleri inşa edenler öğretmenlerdir. Her dersimde sınıfa girerken bir mabedin içerisine giriyormuş gibi giriyorum"diyor üstat Nurettin Topçu.

Ve çok kıymetli Başöğretmen Gazi Mustafa Kemal Atatürk "Milletleri kurtaracaklar yalnız ve ancak öğretmenlerdir" diyor.

Bu sözlerin üzerine aslında baktığınız zaman günümüzde aslında bu kadar teknoloji gelişmişken makine öğrenmesi yapay zekâ öğretmenin konumu hala doldurulamamış bir konumdadır. Çünkü öğretmen eğitimdeki fırsat eşitliğinin temelidir.

Hangi programın hangi projeyi dâhil ederseniz edin öğrenciye dokunuşuyla eksik olan imkânları bile giderebilecek tek güç öğretmendir.

Öğretmenin dokunuşu öğrenciyi cevherden mücevhere dönüştürecektir.

İlimizde özellikle bu yılın özelinde öğretmen ve öğrencilerimizin daha sağlıklı, huzurlu ve hijyenik eğitim ortamlarında olabilmeleri için ciddi bir dönüşümün içerisine girdik. Toplamda 1,5 Milyar TL'yi aşkın bir yatırım bütçesiyle İnşallah bu yılı taçlandıracağız. Şehrimiz bu eğitim yatırımları ile ciddi bir ivme kazanacak.

Yine bugün açılışını yapacağımız Öğretmenevimiz gerçekten de çok kıymetli. Şu anda eskisine göre 17 odadan 78 odaya ve 140 yatak kapasitesine kavuşan şehrin merkezinde hizmet veren modern bir öğretmenevine kavuşacağız.

Bu öğretmenevinin ilimize kazandırılmasında verdiği destek için Sayın Belediye Başkanımıza Şahin ŞERİFOĞULLLARI'na teşekkür ediyorum.

Sayın Valimize şükranlarımı sunuyorum. Bu eğitim yatırımlarının hayata geçirilmesinde yapmış olduğu liderlik ve koordinasyon sayesinde şu anda çok hızlı Türkiye'de belki de en hızlı şekilde bu yatırımların hayata geçirilmesini sağlıyor. Sayın Valimize de şükranlarımızı sunuyorum.

Eğitim ortamları bizim bir aracımız. Esas olan öğretmenin dokunuşudur. Bu nedenle çalışmalarımız sadece eğitim yatırımları ile kalmayacak kültürel ve sosyal etkinliklerle, öğretmen okumaları, öğrenci okumaları, münazaralar, turnuvalar, tiyatrolar bu şehrin eski ve tarihinde bulunan o kıymetli mirasını gelecek nesillere taşımak için musikisinden edebi mirasına kadar hepsi içinde yoğun bir şekilde tüm okul ve paydaşlarımızla çalışmalarımızı sürdüreceğiz.

Bu süreçte sadece aklını değil gönlünü de ortaya koyarak şehrimize, memleketimize, gençlerimize hizmet etmeye çalışan kıymetli öğretmenlerimizin öğretmenler gününü kutluyorum dedi."

Elazığ Belediye Başkanı Şahin ŞERİFOĞLULLARI yaptığı konuşmada öğretmenler gününü kutlayarak her zaman eğitimin ve eğitimcinin yanında olacaklarını ifade etti.

Elazığ Valisi Dr. Ömer TORAMAN da yaptığı konuşmada öğretmenlerin eğitim öğretim faaliyetlerinin ana unsurları olduklarını ifade ederek;

"Gelecek öğrencilerimizin gayretleriyle şekillenecek. Bu nedenle öğrencilerimize geleceğin gözüyle bakmamız gerekiyor. Öğretmenlik insanlıkla yaşıt kadim bir meslektir. Hepimizin hatıralarında olan hayatımıza bir iz bırakan bir öğretmeni mutlaka vardır.

Bu nedenle biz öğretmenlerimize oldukça önem veriyoruz. Çünkü öğretmenin olduğu bir yerde diğer bütün unsurlar tali unsurlardır. Elazığ'da Allah'a şükür öğretmen açısından pek bir eksiğimiz yok. Şehrimiz öğretmen sayısı açısından şanslı bir il. Az miktardaki eksiğimizi de İnşallah en kısa sürede tamamlayacağız" dedi.

Konuşmalarının ardından Mehmet Koloğlu Anadolu Lisesi öğrencileri tarafından hazırlanan şiir, oratoryo, tiyatro oyunu gösterimi yapıldı. Göreve yeni başlayan öğretmenlerimiz için düzenlenen yemin töreninin ardından emekli olan öğretmenlerimize hizmet şeref belgeleri takdim edildi.

"Öğretmen Olmak" isimli kısa hikaye yarışmasında dereceye giren öğretmenlerimizin de ödüllendirildiği programda

Medine COŞKUN 1'inciliği,

Esma KAN URUK 2'nciliği,

Zühal ÇAKIR 3'üncülüğü elde etti.

"Öğretmen Değerdir" konulu resim, şiir ve kompozisyon yarışmasında derece alan öğrencilerimizin de ödüllendirildiği programda;

İlkokullar Arası Resim Yarışmasında;

Meva Nur DÖNMEZ 1'inciliği,

Erva ATICI 2'nciliği,

Ahmet AYAZ 3'üncülüğü elde etti.

Ortaokullar Arası Şiir Yarışmasında;

Zeynep Berra AYDINOĞLU 1'inciliği,

Zeynep İrem KAYMAZ 2'nciliği,

Elif BABAOĞLAN 3'üncülüğü elde etti.

Liseler Arası Kompozisyon Yarışmasında;

Sueda KARAHAN 1'inciliği,

İsmail KERTİ 2'nciliği,

Yağmur Başak ÖZTÜRK 3'üncülüğü elde etti.

 

24-11-202224-11-202224-11-202224-11-202224-11-202224-11-202224-11-202224-11-202224-11-202224-11-202224-11-202224-11-202224-11-202224-11-202224-11-202224-11-202224-11-202224-11-202224-11-202224-11-2022

Cumhuriyet Mahallesi Lokman Hekim Sok. ELAZIĞ - 0 424 23850 24..25 ..26.. 27..28 ve 0 424 23379 97..98

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.