ELAZIĞ İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

24 Kasım Öğretmenler Günü Kutlama Programı

24 Kasım Öğretmenler Günü Kutlama Programı

 

Tüm Türkiye’de olduğu gibi Elazığ’da da 24 Kasım Öğretmenler Günü düzenlenen çeşitli etkinliklerle kutlandı. 

Program, Öğretmenevi önünde Atatürk Anıtına İl Milli Eğitim Müdürü Ahmet BAĞLITAŞ  tarafından çelenk sunulması, Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başladı. 

 Elazığ Belediyesi Kültür Merkezinde devam eden 24 Kasım Öğretmenler Günü programına Vali Murat ZORLUOĞLU, Belediye Başkan Vekili Yusuf DUMANDAĞ, Milli Eğitim Müdürü Ahmet BAĞLITAŞ, kamu kurum ve kuruluşları müdürleri ile eğitimciler ve öğrenciler katıldı. 

Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başlayan programda, tanıtım videosunun gösterilmesinin ardından Atatürk Lisesi Edebiyat Öğretmeni Ömer KAZAZOĞLU günün anlam ve önemine dair bir konuşma yaptı. Milli Eğitim Bakanı İsmet YILMAZ’ın Öğretmenler Günü ile ilgili mesajının okunmasının ardından Milli Eğitim Müdürü Ahmet BAĞLITAŞ yaptığı konuşmada öğretmenliğin maddi kaynak kaygısı gütmeden çalışılan, bir ideal ve hizmet mesleği olduğunu ifade ederek; 

Öğretmenlik mesleği, her şeyden önce bir ideal, gaye ve bir hizmet mesleğidir. Bu mesleğin kutsallığı 15 Temmuz gibi kara bir gecenin yaşanmasının ardından bir kez daha anlaşılmıştır.  

Bu ülke, 15 Temmuz gecesi kendi insanına namlu doğrultan,  kurşun sıkan, milletin iradesinin tecelli ettiği meclisi bombalayan, bizden gibi görünen ama hiçbir zaman bizden olmayan hainleri görmüştür. 

Bu ülkede doğan, büyüyen, bu milletin vergileriyle maaş alan ve tek gayelerinin vatana ve millete hizmet etmek olması gereken bu hainler, ne acıdır ki toplumun her kesiminin olduğu gibi biz öğretmenlerin de kendimiz sorgulamamıza neden olmuşlardır. 

Bu hain girişime karşı duran, eline bayrağını alarak sokaklara dökülen birçok öğretmenimizin şehadet şerbetini içtiğini buradan bir kez daha hatırlatarak şunu ifade etmek istiyorum ki; 

Vatan toprağının her karışında tüm imkânsızlıklara rağmen tüm idealizmi ile görev yapan meslektaşlarım bu ve bunun gibi her hain kalkışmada mutlaka en ön saflarda olacaklardır. Ama bundan daha önemlisi yarınlarımızın teminatı sevgili çocuklarımızı da bu gibi durumlara hazırlayacaklardır” dedi. 

Atatürk Lisesi öğrencileri tarafından hazırlanan resim sergisini gezdikten sonra programda bir konuşma yapan Vali Murat ZORLUOĞLU ise “Ben 24 Kasım Öğretmenler Gününü ayrıca önemserim. Bu sebepten önceden bir metin hazırlamaksızın içimden geleni en kalbi duygularımla anlatırım. Bu duygularla kıymetli öğretmenlerimin öğretmenler gününü gönülden tebrik ediyorum, emekli olan öğretmenlerime sağlıklı huzurlu uzun ömür, ebediyete intikal etmiş olanlara da Allah’tan rahmet diliyorum. Çocuklarımızın yetişmesinde öğretmenin rolü milli ve manevi değerlerin öğretilmesi yönünde çok önem arz etmektedir.” diye başladığı konuşmasında kendi çocukluğunu ve köyünde görev yapan öğretmeninin kendi yaşantısı üzerindeki etkilerini anlattı. 

 Her öğretmenin kendi öğretmeni kadar idealist olarak mesleğini yapmasını beklediğini kaydeden Vali Zorluoğlu, öğretmenlere şu cümleler ile seslendi, “Vatan, millet, bayrak aşkı ile yetişecek bir nesil öğretmenlerimizin gayretlerine bağlıdır. 15 Temmuz darbe girişimi esnasında da gördük ki milletini seven, vatanı için çalışacak bireyler yetiştirirsek, onlar her daim geleceğine ve demokrasisine sahip çıkacaktır. Sağlam yetişmiş bir toplum darbeler karşısında hep tek yürek olacaktır. Tekraren hepinizin öğretmenler gününü kutluyorum” dedi.

Programda daha sonra öğrenciler tarafından düzenlenen öğretmen konulu şiir yarışmalarında derece alan öğrenciler şiirlerini seslendirdi, şehit edilen öğretmenleri konu alan bir tiyatro ve müzikal gösteri yapıldı. Ardından da mesleğe yeni başlayan stajyer öğretmenler yemin etti. Uzun yıllar feragat ve fedakârlıkla hizmet vererek emekli olan öğretmenler, hizmet şeref belgelerini; resim, şiir ve kompozisyon yarışmalarında dereceye giren öğrenciler de ödüllerini Vali Murat Zorluoğlu’nun elinden aldılar. Kaya Karakaya Güzel Sanatlar Lisesi öğrencileri tarafından hazırlanan konser ile 24 Kasım Öğretmenler Günü programı sona erdi.


25-11-201625-11-201625-11-2016
25-11-201625-11-201625-11-2016
25-11-201625-11-201625-11-2016
25-11-201625-11-201625-11-2016
25-11-2016 

Cumhuriyet Mahallesi Lokman Hekim Sok. ELAZIĞ - 0 424 23850 24..25 ..26.. 27..28 ve 0 424 23379 97..98

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.