ELAZIĞ İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

24 Kasım Öğretmenler Günü Mesajı

24 Kasım Öğretmenler Günü Mesajı

Kırmadan,kızmadan, yormadan, sevgiyle, ilgiyle, bilgiyle; kendilerine bahşedilen özel ve güçlü bir sabırla insan yetiştiren, tüm zorluklar arasında "İyi ki öğretmenim" diyen koca yürekli öğretmenlerimin Öğretmenler Günü'nü kutluyor; ülkemin eğitim ağacının dalında onlar gibi bir yaprak olmaktan duyduğum gururu bir kez daha tekrar ediyorum.

Öğretmenlik ancak yaşayarak öğrenilebilecek ve anlatılabilecek meslek guruplarından biridir. Bizler öğretmeniz. Bizler çocuklarımıza ilmin kapısını aralayan, anne ve baba şefkatini dokunuşlarımızla yavrularımızın temiz ve saf yüreklerine hissettiren tarihin en eski ve en kutsal mesleğinin mensuplarıyız.

Bizler mayasında kıskançlık olmayan, öğrencilerinin başarılarıyla gurur duyan tek mesleğin sahipleriyiz.

Bizler sadece sınıfa giren değil, sınıftakilerin yüreklerine de giren, güne değil gönle hitap eden öğretmenleriz.

Devletle akdi olan, öğrencisiyle ahdi olan, Allah'a adanmışlık andı olan yüce yüreklere adanmış öğretmenleriz.

Bizler para biriktirmenin değil, insan biriktirmenin derdinde olan, her devrin değil, her derdin adamı olan öğretmenleriz. 

Mesleğimizin temelini oluşturan eğitim ve öğretim konusu, doğrudan iyi, ahlaklı ve erdemli insan ve iyi vatandaş yetiştirmekle ilgili olup, toplumun şekillenmesinde birinci derecede rol oynamaktadır. Öğretmenler; verdikleri kaliteli eğitimle, yetiştirdikleri bireylerde vatan ve millet sevgisi, fedakârlık, düzen, disiplin ve özgüven duygularının gelişmesini hızla sağlayıp; başarının hangi safhalardan sonra geleceğini öğretirler.

"Cesur Millet, Güçlü Devlet" parolasıyla Çanakkale'de topa ve silaha süngüyle, 15 Temmuz'da tanka ve uçağa taşla sopayla kafa tutan bir inancın mimarlarıyız. 

 

Bizler Şehzade Mehmet'i Fatih yapan Akşemsettin, Osmancık'ı Osman Bey yapan Şeyh Edebali'leriz. 

Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün; "Milletleri kurtaracak olan yalnız ve ancak öğretmenlerdir" sözüyle çizdiği hedefler doğrultusunda yürüttüğünüz çalışmalarınızı, bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da aynı azim, irade, özveri ve kararlılıkla sürdüreceğinize olan inancımız tamdır.

 

Biz biliyoruz ki; öğretmenlik mesleği, her şeyden önce bir ideal ve bir hizmet mesleğidir. Sizler idealist, çalışkan ve fedakâr bir şekilde çalıştıkça aziz milletimiz birlik ve beraberlik içinde daha da güçlü bir duruma gelecektir.

Sizler, ülkenin yarınlarına adanmışlığın, sevginin, fedakârlığın ve hoşgörünün mümtaz birer timsali olarak, istikbalimizin teminatı gençlerimizi geleceğe hazırlamak ve ifa edecekleri görevler ile gelecekteki başarılarında rol oynamak gibi büyük ve ağır bir sorumluluğu taşımaktasınız. 

Elazığ'ın, dolayısıyla Harput'un, tarihi süreç içerisinde çok önemli bir eğitim merkezi olduğunu biliyoruz. Bu kadim şehir ilim ve irfan merkezi olmuş, bir çok önemli medeniyete ev sahipliği yapmıştır. 

Elazığ'ın tarih, kültür ve edebiyat şehri olması biz öğretmenler için hem büyük bir şans hem de büyük bir sorumluluktur. Ülkemizin eğitimdeki 2023 Vizyonuna ulaşması için ilimizin sahip olduğu bu sağlam altyapı, çalışmalarımızda önümüzü açacak, yolumuzu aydınlatacaktır.

 

 Bugün değerli öğretmenlerimizin hatırlandığı, onların sorunlarının ve problemlerinin gündeme alındığı, ebediyete intikal eden öğretmenlerimizin hayırla yad edildiği sembolik bir gün olmaktan çıkmalıdır.

 

Sayın Bakanımız Ziya Selçuk'un da talimatlarıyla artık Öğretmenler Günü 24 Kasımı da içine alan hafta boyunca çeşitli etkinliklerle kutlanacak, eğitimin ana aktörü öğretmenlerimizin ve öğretmenlik mesleğinin toplumdaki algısının yükseltilmesine katkı sağlayacak, moral ve motivasyonlarını artıracak, birlik ve beraberliğini pekiştirecek programlarla yurt içinde kutlanacaktır.

 

Yılın 365 günü fikren ve kalben birlikte olduğumuz değerli öğretmenlerimiz; unutmayınız ki sizlerin çocuklarımızın yüreğine ektiği sevgi tohumlarını ve onların dimağlarında bıraktığınız izi başka hiçbir meslek gurubu bırakamaz.

 

Öğretmenlerin bir mevzusu, bir mevzisi vardır. Asla mazereti yoktur. Müdrik, müşfik, mürşit öğretmenler için öğretmenlik bir meslek değil bir varoluş biçimidir.

 

Okula malumatla değil merhamet, marifet ve hikmetle giden eli öpülesi bütün öğretmenlerimizin öğretmenler gününü kutlar, ömrünü bu mesleğe vermiş olup, Hakk'ın rahmetine kavuşmuş olan meslektaşlarımıza da Allah'tan rahmet, hasta öğretmenlerimize acil şifalar diliyor, sözlerimi Bilge Kral Aliya İzzet Begoviç'in "Yeryüzünün Öğretmeni Olmak İçin, Gökyüzünün Öğrencisi Olmak Gerekir" sözüyle son veriyor, hepinizi saygıyla selamlıyorum.

Cumhuriyet Mahallesi Lokman Hekim Sok. ELAZIĞ - 0 424 23850 24..25 ..26.. 27..28 ve 0 424 23379 97..98

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.