ELAZIĞ İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Aday Öğretmen Yetiştirme Süreci 1. Değerlendirme Toplantısı Yapıldı.

Aday Öğretmen Yetiştirme Süreci 1. Değerlendirme Toplantısı Yapıldı.

 

Kültür Müdürlüğü Nurettin Ardıçoğlu Kültür Merkezinde bugün saat 09.00’da başlayan toplantıya İl Milli Eğitim Müdürü Ahmet BAĞLITAŞ, Maarif Müfettişleri Başkanı Ercan UZ, Müdür Yardımcıları, Şube Müdürleri, Eğitim Yöneticileri ve Aday Öğretmenler katıldılar. 

Toplantının açılış konuşmasını Aday Öğretmenler adına yapan Fen Bilgisi öğretmeni Enes Süha ŞENGÜN heyecanını ve mutluluğunu ifade ederek, adaylık sürecinde danışman öğretmeni ile uyum içerisinde çalıştığını, öğretmenlik gibi kutsal bir mesleğin mensubu olmaktan duyduğu memnuniyeti ifade etti. 

ŞENGÜN’ün konuşmasından sonra kürsüye gelen Milli Eğitim Müdürü Ahmet BAĞLITAŞ konuşmasına mesleğe yeni başlayan öğretmenleri kutlayarak başladı. 

İnsan İnsanın Gölgesinde Yetişir anlayışı ile başlatılan Aday Öğretmenlik süreci hakkında açıklamalarda bulunan Müdür BAĞLITAŞ; 

“ Öğretmenlik gibi kutsal bir mesleğe ilk adımını atan siz değerli meslektaşlarımı kutluyorum. Meslek hayatında 40 yılını doldurmuş bir meslektaşınız olarak sizleri gördüğüm ilk anda öğretmenliğe adım attığım ilk günlerimi hatırladım. 

Değerli Meslektaşlarım; 

Bu yıl ilk defa uygulanan aday öğretmenlik süreci sizler için büyük bir şanstır. Mesleğe ilk adımlarınızı tecrübeli ve işinin ehli bir öğretmenle birlikte atıyor olmanız hem tecrübe açısından hem de ileride karşılaşacağınız sorunlara nasıl yaklaşacağınızı öğrenmeniz açısından oldukça önemlidir. 

Bu uygulamanın amacı sizleri mesleğinize hazırlamak, görev yapacağınız il, ilçe, kasaba veya köy ile ilgili bilgi sahibi olmanızı ve sınıfınıza girdiğiniz ilk gün hiçbir sıkıntı yaşamadan öğrencilerinizle birlikte olmanızı sağlamaktır. 

Bu süreç içerisinde sizlerle birlikte yapmış olduğumuz ilk toplantı ve süreç içerisinde sizlerle yine bir araya gelerek sohbet edecek, varsa karşılaştığınız sorunlara her türlü çözümü birlikte arayacağız. 

Bir meslektaşınız olarak hem kapımız hem de telefonlarımız sizler için 24 saat açıktır, bunu hiç unutmayın”dedi. 

Milli Eğitim Müdürü Ahmet BAĞLITAŞ Aday Öğretmenler ile yapılan toplantıda cep telefonu numarasını hazırlanan sunuya yansıtarak, tüm meslektaşlarım bana günün her saatinde hem cep telefonumdan hem de vermiş olduğum sabit telefonlardan ulaşabilirler dedi. 

İl Müdür Ahmet BAĞLITAŞ’ın konuşmasının ardından tüm Türkiye’de aynı anda başlayan “Aday Öğretmen Yetiştirme Süreci 1. Değerlendirme Toplantısı”na Başbakanımız Sayın Ahmet DAVUTOĞLU ve Milli Eğitim Bakanımız Sayın Nabi AVCI’da Canlı bağlantı ile katıldılar. 

Aday öğretmenlere "Değerli meslektaşlarım" diyerek hitap eden Başbakan DAVUTOĞLU, konuşmasını kürsüde değil, aracısız bir hoca gibi yapmak istediğini belirtti. 

"Başbakan olarak çok konuşma yaptım ama beni en fazla heyecanlandıran, mutlu eden, tekrar kendimi bir sınıfta hissettiren konuşma, bu konuşma" ifadesini kullanan Başbakan Davutoğlu, şunları söyledi: "Onun için Millî Eğitim Bakanlığımızın ve hükümet olarak bizlerin eğitimde yaptığımız katkıları paylaşacak değilim. Şimdi burada sizlerle hasbihal etmemin ana odağı, bir öğretmen olarak benim yaşadığım tecrübeler ve öğretmenlerimden öğrendiğim temel mesleki sırları sizlerle paylaşmak. Hayatta üç ilişki gördüm ki ve bizzat yaşadım ki bunların üçü de var oluşsal ilişkidir, mevkiyle, makamla, unvanla sınırlı olmayan ilişkiler. Birincisi ebeveyn- çocuk ilişkisi, öyle bir ilişki ki başladığı andan itibaren kendi doğasını şekillendiriyor, o ilişkinin içine kimse nüfuz edemiyor. Bir anne ile çocuğu arasındaki ilişkiye herhangi bir tarafın nüfuz edebilmesi mümkün değil. İkincisi, eşim üzerinden tanıdığım doktor-hasta ilişkisi. Doktor-hasta ilişkisi de hiç kimsenin nüfuz edemeyeceği, bambaşka bir psikolojik bağ. Ama kendi tecrübemden, tanıdığım, bildiğim, yaşadığım ve her an yaşamaya hazır hissettiğim bir ilişki var ki o da hoca-talebe ilişkisi."  

Yeni aday öğretmenlerin çok şanslı olduğunu vurgulayan Başbakan DAVUTOĞLU, "Adım attığınız meslek, insanlık tarihinin en kadim mesleğidir. Hiçbir şey, hiçbir dış faktör, hoca ile talebe arasına giremez. Bir kez hoca oldunuz mu, öğretmen oldunuz mu, bir kez bunu tattığınız zaman bunu mesleki haz olarak değil, insani haz olarak yaşadığınız zaman, hep hoca olmak, hep öğrenci olmak istersiniz." diye konuştu.

Aday öğretmenler tarafından dikkatle takip edilen konuşmaların ardından program sona erdi.

31-03-201631-03-201631-03-201631-03-201631-03-2016

Cumhuriyet Mahallesi Lokman Hekim Sok. ELAZIĞ - 0 424 23850 24..25 ..26.. 27..28 ve 0 424 23379 97..98

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.