ELAZIĞ İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Aile Okulu Eğitimleri Velilerimizden Büyük İlgi Gördü

Aile Okulu Eğitimleri Velilerimizden Büyük İlgi Gördü

Covid-19 salgınının günlük yaşam tarzını değiştirmesi sonucu artan kaygı, uzaktan eğitim çalışmaları nedeniyle öğrencilerin okuldan uzak kalmaları sonucu okula karşı tutum ve algıların olumsuza dönmeye başlaması, sosyal ve duygusal gelişimin yavaşlaması, salgın sürecinde aile bireylerinin evde televizyon, bilgisayar, telefon ve internette geçirdikleri sürenin artması ve aile içi iletişim ve sorumluluğun azalması gibi ortaya çıkan sorunları öğretmen, veli ve öğrenci işbirliği ile aşabilmek, bu sorunlarla baş edebilmenin yollarını hep birlikte bulabilmek için Mart 2022'de Aile Okulu Projesi hazırlanarak Aile Okulu Eğitimleri başlatıldı.

 Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan'ın himayelerinde Milli Eğitim Bakanlığınca başlatılan 'Aile Okulu Projesi' Elazığ'da da velilerin büyük ilgisini gördü.

Elazığ'da İl Milli Eğitim Müdürlüğü koordinesinde Halk Eğitimi Merkezlerince yürütülen aile okulu eğitimlerine katılan veliler, aile içi iletişimlerinin artması ile birlikte daha huzurlu bir ev ortamına kavuştuklarını ve bu durumun çocuklarının başarısına da olumlu yansıdığını dile getiriyor. Özellikle annelerin büyük ilgi gösterdiği eğitimler, aile değerleri, kültürel değerler, aile içi iletişim, sosyal, psikolojik ve duygusal gelişim, çevre bilinci, stres yönetimi, madde bağımlılığını önleme gibi konu başlıklarında gerçekleştiriliyor. Program çerçevesinde ailelere, çevre ve iklim değişikliği, trafik ve ilk yardım konularında da eğitimler veriliyor. Proje çerçevesinde Elazığ'da da ilk etapta öğretmenlere yönelik eğitici eğitimleri gerçekleştirildi. Bu çerçevede gerçekleştirilen eğitimlere katılan öğretmenler, aile okulu formatör öğretmeni olarak belgelerini aldı. Bu öğretmenler ise il genelinde 441 öğretmene aile okulu eğitici eğitimi verdi. Eğitici eğitimlerini tamamlayan öğretmenler vasıtasıyla 290 kurs açıldı. Kurslara 9 bini aşkın veli katılım sağladı. Eğitimlere katılmak isteyen veliler, başvurularını okul ve halk eğitimi merkezlerine yapabiliyor.

Aile Okulu Projesi çerçevesinde Elazığ'da bir yılda 290 kursta 9 bini aşkın veliye eğitim verdiklerini belirten Elazığ İl Milli Eğitim Müdürü Mehmet Yiğit, "Hedefimiz bunu ikiye katlamak. Önümüzdeki yıl çok daha veliye ulaşmayı hedefliyoruz. Buradaki eğitimlerimiz çok yönlü olarak devam ediyor. 30'un üzerinde alanda eğitim veriyoruz. Bunların içerisinde psikolojik dayanıklılıktan çocuk psikolojisine, akran zorbalığından siber zorbalıktan aile içi iletişime kadar her konunda eğitimler veriyoruz. Aile içinde özellikle velilerin karşılaşabileceği sorunlara ve günlük hayatta diğer alanlarda yaşayabilecekleri için ve destek olmak için böyle bir proje var. Biz de bu projeyi ilimizde gayet güzel bir şekilde uyguluyoruz. İnşallah, önümüzdeki yıl da yoğun bir şekilde uygulamaya devam edeceğiz" dedi.

23-12-202223-12-202223-12-202223-12-2022

 

Cumhuriyet Mahallesi Lokman Hekim Sok. ELAZIĞ - 0 424 23850 24..25 ..26.. 27..28 ve 0 424 23379 97..98

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.