ELAZIĞ İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Araştırma Projeleri Bölge Yarışmaları Finali Malatya´da Gerçekleştirildi.

Araştırma Projeleri Bölge Yarışmaları Finali Malatya´da Gerçekleştirildi.

 

Malatya İnönü Üniversitesi Turgut Özal Kongre ve Kültür Merkezi´nde yapılan ödül törenine, Rektör Prof. Dr. Ahmet Kızılay, Adıyaman Üniversitesi Rektörü Mustafa Talha Gönüllü, TÜBİTAK Bölge Koordinatörü Prof. Dr. İbrahim Türkmen, Milli Eğitim Bakanlığı Özel Eğitim ve Rehberlik Daire Başkanı Battal Kanbay, Elazığ İl Milli Eğitim Müdürü Ahmet Bağlıtaş, Malatya İl Milli eğitim Müdürü Ali TATLI, kamu kurum ve kuruluşlarının temsilcileri, akademik ve idari personel ile çok sayıda öğrenci ve öğrenci ailesi katıldı. 

Saygı Duruşu ve İstiklâl Marşı´nın okunmasıyla başlayan Ortaöğretim Öğrencileri Arası Araştırma Projeleri Bölge Yarışması ödül töreni, proje etkinliği ile ilgili görsellerin yer aldığı sinevizyon gösterisi ile devam etti. 

Törenin açılış konuşmasını yapan TÜBİTAK Bölge Koordinatörü ve Rektör Yardımcısı Prof. Dr. İbrahim Türkmen, "Ortaöğretime devam etmekte olan öğrencileri temel ve sosyal bilim alanlarında çalışmalar yapmaya teşvik etmek, çalışmalarını yönlendirmek ve bilimsel gelişmelerine katkıda bulunmak amacıyla TUBİTAK-Bilim İnsanı Destekleme Daire Başkanlığınca Bilgisayar, Biyoloji, Coğrafya, Fizik Kimya, Matematik, Psikoloji, Sosyoloji, Tarih ve Türk Dili ve Edebiyatı dallarında ortaöğretim öğrencileri arasında araştırma projesi yarışması düzenlenmiş olup 3 gün süre ile Bölge Sergisi devam etmiştir. Toplamda 611 proje başvurusundan 100 proje Malatya bölge sergisine davet edilmiştir. Bu başarının önümüzdeki yıllarda artarak devam edeceğini ümit ediyorum." şeklinde konuştu. 

Bu proje yarışmalarının ülkemizin bilim ve teknoloji üretmesinde oldukça önemli olduğunu vurgulayan Rektör Prof. Dr. Ahmet Kızılay, " Burada 100 projenin tamamı benim nazarımda birinciliği hak ediyor. Ülkemizin ARGE çalışmalarında siz gençlere çok ihtiyacı var. Sizler geleceğin bilim insanlarısınız, geleceğin fikir inşalarısınız, ben ayrı ayrı hepinizi tebrik ediyorum, başarınızın devamını diliyorum." dedi. 

Malatya’da düzenlenen bölge yarışmalarında ilimizi temsil eden okul ve öğrencilerimizi yalnız bırakmayan Milli Eğitim Müdürü Ahmet BAĞLITAŞ ilimizi temsil eden öğrenci ve öğretmenlerle tek tek ilgilendi. 

Elazığ’ın bu yıl Bölge Finallerine 17 proje ile katıldığını, bu projelerde 26 öğrenci ve 17 öğretmenin görev aldığını ifade ederek, bölge sergisine katılmaya hak kazanan projelerin her yıl arttığını ifade etti. 

Yapılan konuşmalardan sonra Ortaöğretim Öğrencileri Arası Araştırma Projeleri Bölge Yarışması Malatya sergisinde başarılı olan İlimiz Kaya Karakaya Anadolu Lisesi Müdürlüğünün hazırladığı iki proje birinci olup Ankara Finaline gitmeye hak kazandı. 

Malatya Bölge Sergisinde Yine İlimiz  Şehit Eyyüp Oğuz Anadolu İmam Hatip Lisesi ve Elazığ Bilim Sanat Merkezi Müdürlüğünün projeleri 2. Olmuştur.

 

 

31-03-201731-03-201731-03-201731-03-201731-03-2017

Cumhuriyet Mahallesi Lokman Hekim Sok. ELAZIĞ - 0 424 23850 24..25 ..26.. 27..28 ve 0 424 23379 97..98

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.