ELAZIĞ İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Demokratik Vatandaşlık ve İnsan Hakları Eğitimi Projesi’nin Kapanış Konferansı.

Demokratik Vatandaşlık ve İnsan Hakları Eğitimi Projesi’nin Kapanış Konferansı.

 

Milli Eğitim Bakanımız Sayın Nabi AVCI,  İl Milli Eğitim Müdürümüz Ahmet BAĞLITAŞ, İl Milli Eğitim Şube Müdürü İlhan MAKİNİST, Avrupa Konseyi temsilcileri, Avrupa Konseyi Demokratik Vatandaşlık ve İnsan Hakları Eğitimi Koordinatörleri (47 ülke temsilcisi), Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu Temsilcileri, Merkezi Finans ve İhale Birimi Temsilcileri ve ilimizde proje sorumlusu görevli okullardan yönetici ve öğretmenlerin katılımıyla 14 Nisan 2015 tarihinde “2014 Demokrasi Yenilik Ödülüne” layık görülen projenin kapanış töreni gerçekleştirildi. 

 

Kapanış konferansında, Demokratik Vatandaşlık ve İnsan Hakları Eğitimi Projesi kapsamında 3-5 Kasım 2014 tarihinde Fransa’da düzenlenen Dünya Demokrasi Forumu’nda Demokrasi Kuşağı Projesi’nde 100 proje arasından oluşturduğu etki ve sonuçlar ile başarılı bulunan proje ödüllendirildi. 

 

Millî Eğitim Bakanı Nabi Avcı, İstanbul’da düzenlenen Demokratik Vatandaşlık ve İnsan Hakları Eğitimi Projesi’nin kapanış konferansında yapmış olduğu konuşmada; 

 “Demokrasinin sadece siyasi bir kavram olmadığını aynı zamanda bir yaşama kültürü olduğunu, bu proje başta öğrencilerimize ama hepimize, bir kez daha göstermiş, hatırlatmış oldu. Okul yönetiminde de eğitim yönetiminde de demokrasinin ne kadar olmazsa olmaz olduğunu bu vesileyle bir kere daha hep birlikte görmüş olduk. İnşallah bu pratikler artarak devam edecek” diye konuştu.

 

Milli Eğitim Bakanı Sayın Nabi Avcı;

 “Sadece eğitimcilerin değil, yöneticilerimizin, siyasetçilerimizin, valilerimizin de demokratik kültürü içselleştirmeleri hâlinde okullarımız, çocukların daha çok severek gidecekleri mekânlar hâline gelecek, öğretmenlerimizin daha huzur içinde görev yaptıkları mekânlar hâline gelecek. Bu proje buna büyük katkılarda bulunuyor, bulunacak.” 

Bütün proje, yönetmelik, ders programı önerileri ve taslaklarının MEB’in web sayfasından ilan edildiğini hatırlatan Bakan Avcı, “Başta öğretmenlerimiz olmak üzere ilgili bütün kamuoyunun, öğrencilerimizin, velilerimizin, sivil toplum kuruluşlarımızın, akademisyenlerimizin bunları görmesini, eleştirmesini istiyoruz ve onların değerlendirmeleri, eleştirileri, önerileri doğrultusunda programlarımızı yeniden gözden geçiriyoruz” vurgusu yaparak “Burada da öyle, adı daha uzun olan kısaca ´yurttaşlık dersi´ diyorum. Bunu ilgili kamuoyu tarafından özellikle öğretmenlerimizin değerlendirmesinden sonra önümüzdeki yıl dördüncü sınıflarda okutmaya başlayacağız” dedi.

 

  

Demokratik Vatandaşlık ve İnsan Hakları Eğitimi (DVE/İHE) Projesi

 

Demokratik Vatandaşlık ve İnsan Hakları Eğitimi (DVE/İHE) Projesi, Avrupa Birliği ve Türkiye Cumhuriyeti tarafından birlikte finanse edilen ve Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığı sahipliğinde Avrupa Konseyi tarafından yürütülmekteydi. Proje 2010 yılında Avrupa Konseyi Vatandaşlık ve İnsan Hakları Eğitimi Şartının kabul edilmesinin hemen sonrasında 1 Haziran 2011 tarihinde başlamıştır.

 

Projenin amacı; Avrupa Konseyi üye ülkeleri tarafından geliştirilip kabul edilen bu yasal aracın ilkelerini eğitim mevzuatına ve öğretim programlarına yansıtmak yoluyla hayata geçirmek, eğitim kurumlarının demokratik bir yönetişim yapısına kavuşmasına katkıda bulunmak ve kapasite geliştirme ve farkındalığın artırılmasına yönelik faaliyetler aracılığı ile geniş kapsamlı ve sistematik bir demokrasi eğitimini teşvik etmektir.

 

 2011 – 2014 yılları arasında yürütülmesi öngörülen ve sonrasında bir yıl uzatma alan Proje 31 Mayıs 2015 tarihinde sona erecek.. Bu proje kapsamında ilimiz Türkiye genelinde 10 pilot il arasında yer almaktadır. Projeye ilimizden Tevfik Yaramanoğlu İlkokulu, Cumhuriyet Ortaokulu, Gazi Ortaokulu, Gönül İhsan Tangülü İlkokulu,  Yücel İlkokulu, Namık Kemal İlkokulu, Kaya Karakaya Güzel Sanatlar ve Spor Lisesi ve Kaya Karakaya Fen Lisesikatılırken Hilalkent İlköğretim Okulu da kontrol okul olarak belirlendi.

 

Konferans sonrasında İl Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Ahmet BAĞLITAŞ emeği geçen, ilimizi en güzel şekilde temsil eden tüm idareci ve öğretmen arkadaşlarımıza teşekkür ederek çalışmalarının devamını dilerim dedi.

 

 

 

 

Cumhuriyet Mahallesi Lokman Hekim Sok. ELAZIĞ - 0 424 23850 24..25 ..26.. 27..28 ve 0 424 23379 97..98

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.