ELAZIĞ İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Elazığ Destekleme ve Yetiştirme Kurslarına Hazır.

Elazığ Destekleme ve Yetiştirme Kurslarına Hazır.

 

Bakanlığımıza bağlı Ortaokul, Lise ve Açıköğretim Lisesinde öğrenim gören öğrenciler ile mezun olan öğrencilerimizin bilgi eksikliklerini gidermek, yeteneklerini geliştirmek, derslerdeki başarılarını arttırmak ve sınavlara hazırlanmalarına destek olmak amacıyla düzenlenen Destekleme ve Yetiştirme Kursları 2015-2016 Eğitim öğretim yılının başlaması ile birlikte ilimizde de bu kurslar ile ilgili çalışmalar başlatıldı.  

Halen eğitim gören öğrencilerimiz ile mezunlar için açılacak olan kurslarımıza başvurular 21 Eylül-02 Ekim tarihleri arasında alınacak. 

Üç dönemde açılacak olan kursların başlama tarihleri şöyle:  

1.Dönem kursları 3 Ekim 2015- 24 Ocak 2016, 


2. Dönem kursları 8 Şubat 2016 -17 Haziran 2016, 


3.Dönem yaz kursları 20 Haziran-11 Eylül 2016

  

Öğrencilerin ders ve öğretmenini seçebileceği kurslarda, 5-6-7-9-10-11. Sınıf öğrencileri toplam 3 ders seçebilecek ve haftalık 12 saat kurs alabilecekler.  8. Sınıflar 6 ders seçebilecek ve 18 saate kadar kurs alabileceklerdir. 12. Sınıf ve mezunlar en fazla 6 ders seçebilecekler ve haftalık 24 saate kadar kursa katılabileceklerdir. 

Öğrencilere hafta içi her gün 2-4 saat arası, hafta sonunda ise 8 saat kurs alabilme hakkı tanınmaktadır. 

Kurslara, MEB´e bağlı resmi ve özel ortaokullar, imam-hatip ortaokulları, resmi ve özel ortaöğretim kurumları ve açık öğretim kurumlarına devam eden her sınıf seviyesindeki istekli öğrenciler ile mezun durumdaki öğrenciler başvurabileceklerdir. 

Kurs başvuru şartları 

Örgün eğitime devam eden öğrenciler, okul veya kurumlarından alacakları Eğitim Bilişim Ağı (eba) şifresi ile e-kurs modülü üzerinden veya kurs müdürlüğüne (ilgili okul müdürlüğü) giderek başvuru yapabileceklerdir. 

Açık öğretim öğrencilerinin başvuruları örgün eğitim kurs merkezlerince, kursiyerler ise Halk Eğitimi Merkezi Müdürlüğü  aracılığıyla yaygın eğitim kurs müdürlüklerine bulundukları sınıf düzeyini gösterir belge veya diploma ile bizzat başvurarak kurs şifrelerini alacaklardır.
            Sınıflar en az 10 kişilik olurken, sınıf mevcudu 20 olarak esas alınacaktır. Sınıflar en fazla 25 kişilik olacak. Devam zorunluluğu olan bu kurslarda her dönemde okutulması gereken toplam ders saatinin özürsüz olarak 10´da birine kadar devam etmeyen öğrencilerin kurstan kaydı silinecek, başka bir kursa da devam edemeyecektir.  

Öğrenciler neye göre kursa kabul edilecek? 

Merkezler, e-kurs modülü üzerinden öğrencilerin bir önceki yıla ait ağırlıklı yılsonu başarı puanı, Bakanlıkça veya kurs müdürlüğünce yapılacak tarama test sonuçları, kursiyerlerin diploma notu gibi ölçülebilir kriterleri de dikkate alarak sınıf oluşturma iş ve işlemlerini yapacaklardır. 

Kadrolu öğretmenler, kurslarda görev almak isterlerse MEBBİS şifreleri ile e-kurs modülünden kurs tercihini yaparak başvuruda bulunabilecekler. 

            İlimizde açılacak olan Destekleme ve Yetiştirme Kurslarının tanıtımı için  afiş ve broşürler bilboardlara, okullarımıza ve şehrimizin merkezi yerlerinde asılmış ve tüm öğrenci ve velilerimiz bilgilendirilemiştir.

 

Ahmet BAĞLITAŞ

Milli Eğitim Müdürü

 

 

 

 

 

 

 

 

Cumhuriyet Mahallesi Lokman Hekim Sok. ELAZIĞ - 0 424 23850 24..25 ..26.. 27..28 ve 0 424 23379 97..98

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.