ELAZIĞ İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Elazığ İl Milli Eğitim Müdürlüğü "Temel Eğitimde Çevre Dostu 1.000 Okul Projesi" Çalışmalarını Sürdürüyor.

Elazığ İl Milli Eğitim Müdürlüğü

Elazığ İl Milli Eğitim Müdürlüğü, Milli Eğitim Bakanlığı tarafından başlatılan "Temel Eğitimde Çevre Dostu 1000 Okul Projesi" kapsamında, okullarda başta öğrenciler olmak üzere tüm paydaşların katkılarıyla sürdürülebilir enerji kaynaklarının kullanımı, enerjinin ve kaynakların verimli kullanılması konularında projeler hazırlamak üzere çalışmalarını başlattı. Hazırlanan projeler ile çevreye duyarlı bireyler yetiştirilmesi ve okulların örnek teşkil etmesi amacıyla öncelikle ilimizde bulunan 10 ilçeden ve merkezden 11 okul pilot okul olarak belirlendi.

Milli Eğitim Bakanlığının desteği ile proje kapsamında yapılacak çalışmaların bazıları şöyle belirlendi: sensörlü lambaların uygulanması, tüm bataryaların fotoselli bataryalar ile değiştirilmesi, tüm aydınlatmaların LED aydınlatmalar ile değiştirilmesi, yağmur suyunun depolanarak bahçe sulanmasında kullanımı amacıyla sistem kurulması, kompanzasyon panosu kontrolü ve gerekli olduğu takdirde kompanzasyon panolarının iyileştirilmesi, elektrik, su, doğalgaz kullanımların anlık olarak izlenebilmesi için gösterge paneli kurulması, ısıtma kazan sistemi dönüşümü, güneş Enerji Santrallerinin (GES) uygulanması.

Temel Eğitimde Çevre Dostu 1000 Okul Projesi kapsamında öncelikle öğrencilerin ve tüm eğitim paydaşlarının çevre konusunda duyarlılığını arttırmaya yönelik duyuru, yarışma, seminer, atölye çalışmaları planlanıyor. Proje kapsamında belirlenen 11 pilot okulda gerçekleştirilen çalışmaların ilimizde bulunan tüm okullara yaygınlaştırılması hedefleniyor.

'Temel Eğitimde Çevre Dostu 1000 Okul Projesi' kapsamında belirlenen okullar:

Ağın Mehmet Kemal Karabatak Ortaokulu, Alacakaya Şehit Piyade Çavuş Suat Çağlar İlkokulu, Arıcak İlkokulu, Baskil İlkokulu, Karakoçan Cengiz Topel İlkokulu, Kovancılar TOKİ Şehit Üsteğmen Emre Ercan İlkokulu, Keban Baraj İlkokulu, Maden Atatürk İlkokulu, Merkez Vali M. Lütfullah Bilgin İlkokulu, Palu İlkokulu ve Sivrice Cumhuriyet Ortaokulu.

Cumhuriyet Mahallesi Lokman Hekim Sok. ELAZIĞ - 0 424 23850 24..25 ..26.. 27..28 ve 0 424 23379 97..98

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.