ELAZIĞ İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Elazığ’da Destekleme ve Yetiştirme Kurslarının 2. Dönemine Hazırlık Çalışmaları Başladı.

Elazığ’da Destekleme ve Yetiştirme Kurslarının 2. Dönemine Hazırlık Çalışmaları Başladı.

            Bakanlığımıza bağlı Ortaokul, Lise ve Açık Öğretim Lisesinde öğrenim gören öğrenciler ile mezun olan öğrencilerimizin bilgi eksikliklerini gidermek, yeteneklerini geliştirmek, derslerdeki başarılarını arttırmak ve sınavlara hazırlanmalarına destek olmak amacıyla düzenlenen Destekleme ve Yetiştirme Kurslarının ikinci dönem çalışmaları başlatıldı.  

Kurslara ilişkin 2. Dönemde aksaklıklar yaşanmaması için Merkez Öğretmenevi ve Akşam Sanat Okulu toplantı salonunda gerçekleştirilen toplantıya;  merkez ve merkez köylerdeki tüm ortaokul müdürleri, Ortaöğretim kurumlarının müdürleri, Özel ortaokul ve lise müdürleri, Halk Eğitim Merkezi Müdürü ile ilçelerimizde görev yapan Destekleme ve Yetiştirme Kurslarından sorumlu Şube Müdürleri katıldılar.  

            Yapılan toplantıda alınan tedbirler görüşülürken iş takvimi üzerinde de durularak yapılacak iş ve işlemler hakkında bilgi alışverişinde bulunuldu.  

            Destekleme ve Yetiştirme Kursları e-Klavuzu Uyarınca;  

Halen eğitim gören öğrencilerimiz ile mezunlar için açılacak olan kurslarımıza öğrenci başvuruları 03-18 Ocak 2016  tarihleri arasında alınacak. 

Kurslar 08 Şubat 2016 tarihinde başlayıp, 17 Haziran 2016 tarihine kadar devam edecek.  

Öğrencilerin ders ve öğretmenini seçebileceği kurslarda, 5-6-7-9-10-11. Sınıf öğrencileri toplam 3 ders seçebilecek ve haftalık 12 saat kurs alabilecekler.  8. Sınıflar 6 ders seçebilecek ve haftalık18 saate kadar kurs alabileceklerdir.  Ortaöğretim kurumlarının 12. Sınıfındaki öğrenciler ve mezunlar en fazla 6 ders seçebilecekler ve haftalık 24 saate kadar kursa katılabileceklerdir. 

Öğrencilere hafta içi her gün 2 farklı dersten 2-4 saat arası, hafta sonunda ise 5 farklı dersten toplam 8 saat kurs alabilme hakkı tanınmaktadır. 

Kurslara, MEB´e bağlı resmi ve özel ortaokullar, imam-hatip ortaokulları, resmi ve özel ortaöğretim kurumları ve açık öğretim kurumlarına devam eden her sınıf seviyesindeki istekli öğrenciler ile mezun durumdaki öğrenciler başvurabileceklerdir. 

Kurs başvuru şartları 

Örgün eğitime devam eden öğrenciler, okul veya kurumlarından alacakları Eğitim Bilişim Ağı (eba) şifresi ile e-kurs modülü üzerinden veya kurs müdürlüğüne (ilgili okul müdürlüğü) giderek başvuru yapabileceklerdir. 

Açık öğretim öğrencileri, halk eğitim merkezi müdürlüklerince e-kurs modülünden verilecek e-kurs şifresi ile il/ilçe milli eğitim müdürlüklerindeki DYK komisyonunca belirlenen okulları tercih edecek şekilde başvurularını gerçekleştirebileceklerdir. 

Kursiyerler ise Halk Eğitimi Merkezi Müdürlüğü aracılığıyla yaygın eğitim kurs müdürlüklerine bulundukları sınıf düzeyini gösterir belge veya diploma ile bizzat başvurarak kurs şifrelerini alacaklardır. 

Sınıflar en az 10 kişilik olurken, sınıf mevcudu 20 olarak esas alınacaktır. Sınıflar en fazla 25 kişilik olacak. Devam zorunluluğu olan bu kurslarda her dönemde okutulması gereken toplam ders saatinin özürsüz olarak 10´da birine kadar devam etmeyen öğrencilerin kurstan kaydı silinecek, başka bir kursa da devam edemeyecektir. 

Öğrenciler neye göre kursa kabul edilecek? 

Kurs Merkezleri, e-kurs modülü üzerinden öğrencilerin bir önceki yıla ait ağırlıklı yılsonu başarı puanı, kursiyerlerin diploma notu gibi ölçülebilir kriterleri de dikkate alarak sınıf oluşturma iş ve işlemlerini yapacaklardır. 

Kadrolu öğretmenler, kurslarda görev almak isterlerse MEBBİS şifreleri ile e-kurs modülünden kurs tercihini yaparak başvuruda bulunabileceklerdir. 

            Destekleme ve Yetiştirme Kurslarının amacına ulaşabilmesi ve öğrenci başarılarında etkin bir rol alması için tüm velilerimizin iş takvimi programını takip ederek öğrencilerini kayıt için teşvik etmelerini ve çocuklarının devam takibini okul ve kurs yönetimi ile birlikte yapmaları önem taşımaktadır. 

            03-18 Ocak 2016 tarihleri arasını kapsayan kayıt sürecinde velilerimizin öğrencilerine rehberlik ederek eba şifreleri ile kurs başvurularını yapmaları gerekmektedir.

 

18-12-201518-12-2015

 

 

 

Cumhuriyet Mahallesi Lokman Hekim Sok. ELAZIĞ - 0 424 23850 24..25 ..26.. 27..28 ve 0 424 23379 97..98

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.