ELAZIĞ İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Elazığ´dan Suriye´ye Eğitim Eli Kampanyasının Tanıtım Toplantısı Gerçekleştirildi.

  Müdürlüğümüz tarafından hazırlanan ve Valilik Makamının onayı ile uygulamaya konulan "Elazığ´dan Suriye´ye Eğitim Eli-2017" Projesinin tanıtım toplantısı bugün saat 14.30’da Öğretmen Sıdıka Avar Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinde gerçekleştirildi.  
Elazığ´dan Suriye´ye Eğitim Eli Kampanyasının Tanıtım Toplantısı Gerçekleştirildi.

 

İl Milli Eğitim Müdürü Ahmet BAĞLITAŞ, İlçe Milli Eğitim Müdürleri, Milli eğitim Müdürlüğü Müdür Yardımcıları, Şube Müdürleri ve Okul Müdürlerinin katıldığı toplantıda Milli Eğitim Müdürü Ahmet BAĞLITAŞ projenin amaçları hakkında bilgi vererek; 

“Suriye’de yaşayan ve eğitim imkanları kısıtlı öğrencilerin eğitim araç-gereç ihtiyaçlarının giderilmesini amaçlayan proje kapsamında; Fırat Üniversitesi, Elazığ Belediyesi, okullar, STK’lar ve hayırsever vatandaşlar ile işbirliği içerisinde, ilkokul ve ortaokul çağındaki öğrenciler için kırtasiye setleri alınarak Suriyeli kardeşlerimize teslim edilecektir” dedi. 

Müdür BAĞLITAŞ konuşmasında; 

Eğitim, son beş yıldır savaş ortamı içerisinde bulunan Suriye’de oldukça zor koşullarda gerçekleştirilmektedir. Sivil yerleşim bölgelerini hedef alan savaş, ülkede bulunan birçok eğitim kurumunun yıkımına ya da büyük hasar görmesine sebep olmuştur. Maalesef eğitim faaliyetleri; evlerde, otobüslerde (mobil okul) ve hatta mağaralarda sürdürülmeye çalışılmaktadır. 

Türkiye, komşu ve kardeş ülkesi olan Suriye’ye yardım eli uzatarak milyonlarca sığınmacıya ev sahipliği yapmıştır. UNICEF’in Ocak 2017 verilerine göre Türkiye’de 2.9 milyonun üzerinde Suriyeli sığınmacı yaşamaktadır ve bu sığınmacıların 870 bini okul çağındadır. Ülkemizde bulunansığınmacıların barınma, eğitim, gıda, sağlık ve sosyal faaliyetlere erişim ihtiyaçlarını karşılamak adına ülkemiz tarafından 11.4 milyar Avro üzerinde harcama yapılmıştır. 

Elazığ Milli Eğitim Müdürlüğü bu konuda üzerine düşen görevi yerine getirmek için UMUDUMUZ KARDEŞLİĞİMİZ sloganı ile yola çıkarak, “Elazığ’dan Suriye’ye Eğitim Eli-2017” isimli projeyi başlatmıştır. Proje kapsamında; Fırat Üniversitesi, Elazığ Belediyesi, tüm okullar, STK’lar ve hayırsever vatandaşlar ile işbirliği yapılarak, Suriye’de yaşayan ilkokul ve ortaokul çağındaki öğrencilere kırtasiye malzemeleri alınıp, Suriyeli çocuklarımıza teslim edilmesi hedeflenmektedir. 

Elazığ İl Milli Eğitim Müdürlüğü olarak geçtiğimiz haftalar içerisinde Suriye’de eğitim gören öğrenciler için 2 tır dolusu öğrenci sıra ve masası benim de iştirakimle bizzat Suriye’ye götürülerek teslim edilmiştir. 

Burada eğitim görmeye çalışan çocuklarımızın içinde bulunduğu zor koşulları, maalesef kelimeler ile anlatmak mümkün değildir. Yıkık dökük ve hiçbir malzemesi olmayan okul binalarında eğitim görmeye çalışan bu çocuklara uzatacağımız her el Ensar’ın Muhacir’e uzattığı el kadar değerlidir. 

Bu nedenle, yokluk ve yoksulluk içerisinde bombaların gölgesi altında yaşamaya çalışan Suriye’deki çocuklarımız için yapacağımız her yardım değerlidir. 

Elazığ İl Milli Eğitim Müdürlüğü olarak başlattığımız bu kampanya ile İlk ve ortaokul öğrencileri için eğitim çantaları hazırlayacağız. Hazırlayacağımız bu çantaların içerisinde bir öğrencinin ihtiyaç duyabileceği tüm kırtasiye malzemeleri bulunacaktır. 

Tarihten bugüne ilim ve irfan yuvası olma özelliğini hiç kaybetmeyen, her zaman yardıma muhtaç olanın yanında yer alan değerli Elazığlı hemşerilerimin bu kampanyamıza büyük bir destek vereceklerine olan inancımız tamdır. 

Elinden tutacağımız, yüreğine dokunacağımız her çocuk İnşallah Muhacirin Ensar’a duyduğu sevgiyi ve saygıyı aziz milletimize duyacak, Türk milletinin şefkat elini yanında hissedecektir. 

Ben şimdiden projemiz kapsamında başlatılmış olan bu kampanyaya destek verecek olan tüm vatandaşlarımıza ve kampanyamızım tanıtımını yapacak olan basın mensuplarımıza teşekkür ediyorum” dedi.

 

24-04-201724-04-201724-04-201724-04-201724-04-201724-04-201724-04-201724-04-201724-04-2017

 

Cumhuriyet Mahallesi Lokman Hekim Sok. ELAZIĞ - 0 424 23850 24..25 ..26.. 27..28 ve 0 424 23379 97..98

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.