ELAZIĞ İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

"Geçmişten Geleceğe Bilginin Gücü" Konferansına Öğrencilerimizden Yoğun İlgiMüdürlüğümüz tarafından organize edilen ve İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü Rektörü Prof. Dr. Yusuf BARAN'ın konuşmacı olarak katıldığı "Geçmişten Geleceğe Bilginin Gücü" isimli konferans Cemil Meriç Fen Lisesi Konferans salonunda gerçekleştirildi.

Fen Lisesi son sınıf öğrencilerinin büyük ilgi gösterdiği konferansa Milli Eğitim Müdürü Mehmet YİĞİT, Müdür Yardımcıları ve Şube Müdürlerimiz de katıldı.

Öğrencilerimizle tecrübelerini paylaşan Rektör Prof. Dr. Yusuf BARAN 2016 yılında yine aynı salonda bir konferans verdiğini ifade ederek bir kez daha Elazığ'da olmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

200 bin yıllık insanlık serüveninde insanoğlunun sürekli olarak ölümsüzlüğü aradığını ifade eden BARAN;

İnsanoğlu bu dünyada bıraktığı eserler ve izlerle ölümsüzlüğü yakalamaya çalışmıştır. Hep daha fazlasını istemiş ve bu isteklerin sonucunda bilimi ve teknolojiyi geliştirmeyi keşfetmiştir. Hep daha fazlasını istemenin sonucu olarak önce tekerleği icad etmiş, sonra arabayı, sonra uçağı bununla da yetinmeyerek günümüzde insansız uçakları keşfetme ihtiyacı hissetmiştir.

Keşfetme ve daha fazlasını isteme güdüsü insanlık tarihi boyunca sürecek ve daima yeni gelişmeleri insanoğlunun hayatına konumlandıracaktır.

Bilim Varsa Hayat Var

Beyninin sınırlarını henüz keşfedemediğimiz insanoğlu sınırlarını zorladıkça bilimin gelişimine de katkı sunacaktır. Bilimin gelişmesi önce insanoğlunun ömrünü uzatırken bugün bizler uzayan ömrümüzde vücudumuzun daha sağlıklı olması ve daha konforlu bir hayat sürdürmesinin cevabını arar duruma geldik. Bununla da yetinmeyerek vücudumuzun ihtyiaç duyduğu organları nasıl üretebileceğimiz sorusuna cevap arar hale geldik.

Kendinizi Keşfedin

Sevgili Gençler;

Ülkemizdeki genç nüfusun içinde binlerce on binlerce Einstein olduğunu çok iyi biliyorum. Her birinizin farklı özellikleri farklı yetenekleri var. Önemli olan bu yeteneklerinizi keşfetmek için sınırlarınızı zorlayarak farklılıklarınızı ortaya koymanızdır. Kendinizi keşfettiğiniz ve farklılıklarınızı ortaya koyduğunuz zaman önünüzde yeni kapılar açıldığını, kabiliyetleriniz sayesinde basamakları birer birer çıktığınızı göreceksiniz.

Başarılı Olmak İçin Israrcı Olun

Başarının anahtarı önce hayal kurmaktır. Olmak istediğiniz, başarmak istediğiniz her şeyin hayalini kurun ve bu hayallere ulaşmak için sıkı sıkıya çalışın. Hayallerinize ulaşmak için ısrarcı olun ve ısrarcı olmaktan da asla vazgeçmeyin.

Hepimiz Tercihlerimizi Yaşıyoruz

Şunu hiç unutmayın ki hayatımız boyunca sürekli tercihler yapmak zorunda kalacağız. Bir tercih yaparken başka bir tercihten vazgeçmiş olacağız. Eğer bu dünyada iz bırakmak, başarılı işlere imza atmak istiyorsak tercihlerimizi buna göre yapmalı, konfor alanlarımızı buna göre belirlemeliyiz.

Öğrenci olarak ailelerinizin sizden istediği tek şey çalışmanız, çalışmanız sadece çalışmanızdır. Çünkü siz tercihinizi çalışmaktan yana koyarsanız hayallerinize ulaşarak çoğu şeyi hayal olmaktan çıkaracaksınız.

Her Tercihin Sonucunda Ödül ve Ceza Var

Yaptığımız tercihler bizi ya başarıya götürüp ödüllendirecek, ya da yanlış tercihlerimizin sonucu bize ceza olarak dönecek. Ülkemizin hepimize ihtiyacı olduğunu bilerek doğru tercihleri yapmak ve değişime ayak uydurmak zorundayız.

Yeryüzünün en güçlü canlısı olan dinozorlar değişime ayak uyduramayarak yok olurken en zayıf canlısı olan karıncalar adaptasyon ve değişime ayak uydurma yetenekleriyle milyonlarca yıldır hala varlıklarını sürdürmeye devam ediyorlar" dedi.

Programın sonunda söz alan Milli Eğitim Müdürü Mehmet YİĞİT İzmir İleri teknoloji Enstitüsü Rektörü Prof. Dr. Yusuf BARAN'a teşekkür ederek;

"Kıymetli hocamız bugün bu saatlerde önemli bir başka programı olmasına rağmen bizlerle, öğrencilerimizle olmayı tercih ederek bizleri mutlu etti. Tercihini öğrencilerimizden yana kullandığı için kendisine teşekkür ediyorum" dedi.

Programın sonunda öğrencilerin sorularını da cevaplayan Rektör BARAN'a İl Müdürümüz Mehmet YİĞİT tarafından Teşekkür Plaketi takdim edildi.

 

21-10-202221-10-202221-10-202221-10-202221-10-202221-10-202221-10-202221-10-202221-10-202221-10-2022

Cumhuriyet Mahallesi Lokman Hekim Sok. ELAZIĞ - 0 424 23850 24..25 ..26.. 27..28 ve 0 424 23379 97..98

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.