ELAZIĞ İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Geleceğim Mesleğim Adlı Mesleki ve Teknik Eğitim Bilgilendirme Toplantısı Gerçekleştirildi.

Geleceğim Mesleğim Adlı Mesleki ve Teknik Eğitim Bilgilendirme Toplantısı Gerçekleştirildi.

Müdürlüğümüz ve Fırat Kalkınma Ajansının işbirliğiyle hazırlanan "Geleceğim Mesleğim" konulu konferans ve meslek liselerimiz tarafından hazırlanan proje sergisinin açılışı bugün gerçekleştirildi.

Ortaokul öğrencilerimize ve velilerimize meslek liselerini tanıtmak, yeni istihdam alanları doğrultusunda ihtiyaç duyulan insan gücünü yetiştirecek olan meslek liselerimize öğrencilerimizi yönlendirmek amacıyla hazırlanan "Geleceğim Mesleğim" konferansı ve proje sergisinin açılışı büyük bir katılımla gerçekleştirildi.

Milli Eğitim Müdür Feyzi GÜRTÜK, Fırat Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Abdulvahap YOĞUNLU, Fırat üniversitesi öğretim üyeleri,  özel sektör temsilcileri, öğrenciler ve velilerin yoğun ilgi gösterdiği program Sinevizyon gösterisi ile başladı.

Fırat Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Abdulvahap YOĞUNLU meslek liselerinin iş dünyasıyla bağlantılarını sağlamak amacıyla 2019 yılında Kalkınma Ajansı, Milli Eğitim Müdürlüğü, Ticaret ve Sanayi Odası ve İş-Kur ile ortak çalışmaların yapılacağını ifade etti.

Milli Eğitim Müdürü Feyzi GÜRTÜRK mesleki eğitimin önemini anlatan konuşmasında;  

"Eğitimde başarının yegâne ölçüsü ders notları, sınav sonuçları, zekâ testleri ve mezuniyet sonrası edinilen mesleklerin maaşlarından ibaret olamaz.

Millî, ahlaki, insani, manevi ve kültürel değerlerimizi çocukların yaşantılarında inşa etmelerini sağlamayı başarının özü ve ölçütlerinden biri  olarak değerlendiriyoruz.

Eğitimin temel amaçları içerisinde, öğrencilerin ilgi alanlarının ve kişilik özelliklerinin ortaya çıkarılması ve öğrencilerin meslekleri tanıyarak, seçeceği mesleğe uygun okul ve kurumlara yöneltilmesi gerekliliği vurgulanmaktadır. Dolayısıyla, öğrencilerin kendi ilgi ve yetenekleri doğrultusunda bir mesleğe veya bir üst öğretim kurumuna yöneltilmesi, eğitim sisteminin olmazsa olmazlarındandır.

Meslek eğitim özellikle iki amaca yöneliktir. Bir tarafta genç insanlara başarılı bir meslek yolu hazırlamak, diğer yandan ekonomiye vasıflı eleman yetiştirmektir. Günümüzde, hızlı teknolojik değişme ve dünya düzeyindeki yapısal değişimde Mesleki Teknik Eğitimin öneminin çok büyük olduğu herkes tarafından bilinen bir gerçektir.

Bu kapsamda; Müdürlüğümüz ve Fırat Kalkınma Ajansı tarafından koordine edilen "Geleceğim Mesleğim" konulu bu konferansla amacımız çocuklarımıza ve ailelerine mesleki eğitimin önemini anlatmak ve meslek liselerine yönelimi teşvik etmektir" dedi.

Müdür GÜRTÜRK'ün konuşmasının ardından özel sektör temsilcileri ile Fırat Üniversitesi öğretim üyeleri söz alarak mesleki eğitimin önemi üzerinde durdular. Mesleki eğitimin memleket meselesi olduğunu vurgulayan özel sektör temsilcileri ara elaman ihtiyaçlarının gün geçtikte arttığına ve kalifiye personel bulmakta sıkıntı yaşadıklarını dile getirdiler.

Konuşmaların ardından katılımcılar Mesleki ve teknik Anadolu Liselerimizce hazırlanan proje sergisini ziyaret ederek öğrencilerimizin çalışmalarını incelediler.

13-06-201913-06-201913-06-201913-06-201913-06-201913-06-201913-06-201913-06-201913-06-201913-06-201913-06-2019

Cumhuriyet Mahallesi Lokman Hekim Sok. ELAZIĞ - 0 424 23850 24..25 ..26.. 27..28 ve 0 424 23379 97..98

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.