ELAZIĞ İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Harezmi Eğitim Modeli İlimizde de Uygulanmaya Başladı

Harezmi Eğitim Modeli İlimizde de Uygulanmaya Başladı

Çocukların teknolojiyi kullanarak nasıl üretebileceklerini keşfetmelerinin yanında; güvenli, etik ve ahlaki değerleri özümseyerek, bilimsel araştırma yöntemleri ile belirlediği süreci, öğretmenleri ile değerlendirip güncelleyen bir yapıya sahip olan Harezmî Eğitim Modeli ilimizde de belirlenen pilot okullarımızda uygulanmaya başladı.

            İl Milli Eğitim Müdürü Feyzi GÜRTÜRK, eğitim yöneticileri ve pilot okul müdürlerinin katıldığı tanıtım toplantısı Bilim ve Sanat Merkezimizde gerçekleştirildi.

            Model hakkında Müdür GÜRTÜRK ve eğitim yöneticilerine bir sunum yapan Harezmî Eğitim Modeli İl Koordinatörü Murat Yıldız Harezmi eğitim modelinin;

"Öğrencilerin günlük, gerçek yaşam problemlerini tanımlayıp, çözmek üzere algoritma tasarlayan, adım adım bu sorunun nasıl çözüleceğini belirleyip programlamanın gücünden faydalanarak yenilikçi fikirler üretme süreci olan modelin zemininde beş ana başlık bulunduğunu, ifade ederek, Öğretim araçlarının etkin kullanıldığı, disiplinler arası yaklaşımı yeniden yorumlayarak farklı disiplinlerin eş değerde yer aldığı işbirliğini benimseyen, Robotik ve Oyun tasarımı ile eğlenerek üreten, kendini sürekli güncelleyen bir eğitim modeli olduğunu söyledi.

Tüm kademelerde uygulanan eğitim modelinde, aynı anda 4-5 öğretmenin bir sınıfta birlikte çalışabileceğini anlatan Yıldız, müfredatın ise öğrencilerle beraber oluşturulacağını ifade etti.

Elazığ'da 3 okulumuzun bu yıl dahil olduğu eğitim model ilgili bir açıklama yapan Milli Eğitim Müdürü GÜRTÜRK ise modele Harezmi adının verilmesine ilişkin olarak,

"Bilgi işlemsel düşünme ve makinesiz bilgisayar bilimleri öğretimi bu modelin ana unsurlarından bir tanesi. Bu düşünme tarzı probleme ait çözüm yollarını ortaya koymak ve uygun olanla sorunu çözmek anlamını taşır. Bunun öncüsü ise algoritmik düşüncedir. Algoritmayı matematik bilimine hediye eden de Harezmi'dir. Dolayısıyla bizim eğitim modelimize bu ismin çok yakışacağını düşünerek verdik. Harezmi döneminde bilgisayar olmadan da algoritmik düşünce sistemi kurgulanabilmiştir" diye konuştu.

Tanıtım programının ardından dünyanın eski halısı olarak bilinen ve 5. Yüzyıldan kalan halının Bilim ve Sanat Merkezindeki öğrencilerimizce yapılan yağlı boya resmi sergilenmek üzere bilim Sanat Merkezi Müdürü Zülfü Yapıcı tarafından müdürlüğümüze hediye edildi. Öğrencilerin büyük bir emek harcayarak 3 ay gibi bir sürede tamamladıkları resmi İl Milli Eğitim Müdürlüğünün en güzel köşesinde sergileyeceklerini ifade eden Müdür GÜRTÜRK, okul müdürü Zülfü Yapıcı ve öğretmen Nida Güler'in şahsında öğrencilerimize teşekkür etti.

10-10-201910-10-201910-10-201910-10-201910-10-2019

Cumhuriyet Mahallesi Lokman Hekim Sok. ELAZIĞ - 0 424 23850 24..25 ..26.. 27..28 ve 0 424 23379 97..98

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.