ELAZIĞ İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İl Milli Eğitim Müdürü Ahmet BAĞLITAŞ´ın 24 Kasım Öğretmenler Günü Mesajı

İl Milli Eğitim Müdürü Ahmet BAĞLITAŞ´ın 24 Kasım Öğretmenler Günü Mesajı

 

Öğretmenin toplumdaki yerini ve önemini belirtmek, saygınlığını artırmak, öğretmenler arasında sevgi, saygı ve dayanışma bağlarını kuvvetlendirmek amacıyla, büyük önder Mustafa Kemal Atatürk’ün Millet Mektepleri Başöğretmenliğini kabul ettiği 24 Kasım günü, 1981 yılından bu yana Öğretmenler Günü olarak kutlanmaktadır. 

 

 Saygıdeğer Öğretmenlerim; 

 

Mesleğimizin temelini oluşturan eğitim ve öğretim konusu, doğrudan iyi insan ve iyi vatandaş yetiştirmekle ilgili olup, toplumun şekillenmesinde birinci derecede rol oynamaktadır. Öğretmenler; verdikleri kaliteli eğitimle, yetiştirdikleri bireylerde vatan ve millet sevgisi, fedakârlık, düzen, disiplin ve özgüven duygularının gelişmesini hızla sağlayıp; başarının hangi safhalardan sonra geleceğini öğretirler. 

 

Gazi Mustafa Kemal Atatürk´ün; “Memleketi, milleti kurtarmak isteyenler için, vatanseverlik, temiz yüreklilik, fedakârlık gerekli olan özelliklerdendir. Fakat bir toplumdaki hastalığı görmek, onu tedavi etmek, toplumu asrın gereklerine göre ilerletebilmek için bu özelliklerin yanında, ilim ve fen lazımdır. İlim ve fenle ilgili faaliyet merkezi ise mekteptir. Okul, genç beyinlere insanlığa hürmeti, millet ve memlekete sevgiyi, şerefi ve bağımsızlığı öğretir.” sözüyle çizdiği hedefler doğrultusunda yürüttüğünüz çalışmalarınızı, bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da aynı azim, irade, özveri ve kararlılıkla sürdüreceğinize olan inancımız tamdır. 

 

Cumhuriyetimizin "Fikri hür, vicdanı hür, irfanı hür nesiller"ini yetiştiren saygıdeğer öğretmenlerimizin 24 Kasım Öğretmenler günü kutlu olsun. Sizler, ülkenin yarınlarına adanmışlığın, sevginin, fedakârlığın ve hoşgörünün mümtaz birer timsali olarak, istikbalimizin teminatı gençlerimizi geleceğe hazırlamak ve ifa edecekleri görevler ile gelecekteki başarılarında rol oynayacak öğrencileri yetiştirmek gibi büyük ve ağır bir sorumluluğu taşımaktasınız. 

 

Biz biliyoruz ki; öğretmenlik mesleği, her şeyden önce bir ideal ve bir hizmet mesleğidir. Sizler idealist, çalışkan ve fedakâr bir şekilde çalıştıkça aziz milletimiz birlik ve beraberlik içinde daha da güçlü bir duruma gelecektir. 

 

Elazığ’ın, dolayısıyla Harput’un, tarihi süreç içerisinde çok önemli bir eğitim merkezi olduğunu biliyoruz. Selçuklu ve Osmanlı dönemlerinden Cumhuriyetin ilanına kadarki sürece intikal eden geleneksel eğitim anlayışı, görmezden gelinemeyecek kadar güçlü bir birikimle karşımıza çıkmaktadır. 

 

Elazığ’ın tarih, kültür ve edebiyat şehri olması ayrıca sizler için büyük bir şanstır. Böyle bir şehirde görev yapmanın sizlere vermiş olduğu sorumluluk da daha fazladır.

 

Son yıllarda Elazığ hem TEOG hem de YGS ve LYS sınavlarındaki başarısı ile tekrar Türkiye sıralamalarında hak ettiği yere gelmiştir. Bu başarıda sizlerin payı ve katkısı oldukça büyüktür. Ama gösterilen bu başarı ne bizler ne de sizler için asla yeterli değildir. Amacımız yakaladığımız başarı ivmesini daha da yukarılara çıkarmaktır. 

 

İlimizin eğitim alanında hak ettiği başarıyı yakalaması için her zaman yanınızda olacağımızı bilmenizi istiyoruz.  

 

Elbette bugün değerli öğretmenlerimizin hatırlandığı, onların sorunlarının ve problemlerinin gündeme alındığı, ebediyete intikal eden öğretmenlerimizin hayırla yad edildiği sembolik bir gündür. Öğretmenlerimize olan sevgiyi ve saygıyı yılın bir gününe sığdırmak elbette mümkün değildir.  Yılın 365 günü fikren ve kalben birlikte olduğumuz değerli öğretmenlerimiz; unutmayınız ki sizlerin çocuklarımızın yüreğine ektiği sevgi çiçeklerini ve onların dimağlarında bıraktığınız izi başka hiçbir meslek gurubu bırakamaz. 

 

Hazreti Peygamberin “İlim Çin’de bile olsa gidip bulunuz”,  Hz. Ali’nin “Bana bir harf öğretenin kırk yıl kölesi olurum” ve Cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal ATATÜRK’ün “Öğretmenler! Yeni Nesil Sizlerin Eseri Olacaktır” sözleri başka hiçbir meslek gurubuna verilmeyen bir onurun payeleridir. 

 

Bu vesile ile, 25 ve 26 Kasım Çarşamba ve Perşembe günleri 8. Sınıf öğrencilerimizin katılacağı TEOG Ortak Sınavları yapılacaktır. Öğretmenlerimizden ve bütün ilgililerden azami derecede hassasiyet bekliyor, sevgili öğrencilerimize de başarılar diliyorum. 

 

Hepimizin hayatında iz bırakan, çocuklarımızı, dolayısıyla geleceğimizi emanet ettiğimiz öğretmenlerimizin bu özel gününde  çalışmalarımızda bize her türlü desteği sağlayan ilimiz Valisi Sayın Murat ZORLUOĞLU´na, çalışmalarımızda bizlerle işbirliği içerisinde hareket eden ilimizdeki Sivil Toplum Örgütleri ve Basın Kuruluşlarına teşekkür eder,  eli öpülesi bütün öğretmenlerimizin öğretmenler gününü kutlar, ömrünü bu mesleğe vermiş olup, Hakk’ın rahmetine kavuşmuş olan meslektaşlarımıza da Allah’tan rahmet diler; 

 

Saygılar sunarım.        

 

Cumhuriyet Mahallesi Lokman Hekim Sok. ELAZIĞ - 0 424 23850 24..25 ..26.. 27..28 ve 0 424 23379 97..98

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.