ELAZIĞ İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İl Milli Eğitim Müdürü Ahmet BAĞLITAŞ´ın Öğretmenler Günü Mesajı

İl Milli Eğitim Müdürü Ahmet BAĞLITAŞ´ın Öğretmenler Günü Mesajı

 

Türk öğretmeninin toplumdaki yerini ve önemini belirtmek, saygınlığını artırmak, öğretmenler arasında sevgi, saygı ve dayanışma bağlarını kuvvetlendirmek, emekli öğretmenleri saygıyla anmak ve mesleğe yeni başlayan öğretmenlerde mesleklerinin yüceliği bilincini uyandırmak amacıyla, büyük önder Mustafa Kemal Atatürk’ün Millet Mektepleri Başöğretmenliğini kabul ettiği 24 Kasım günü, 1981 yılından bu yana Öğretmenler Günü olarak kutlanmaktadır.

        Bugün, öğretmenlerimizin hizmetlerine karşılık, unutulmadıklarını gösteren önemli bir gündür.

      

        Kıymetli meslektaşlarım;

 

Mesleğimizin temelini oluşturan eğitim ve öğretim konusu, doğrudan iyi insan ve iyi vatandaş yetiştirmeyle ilgili olup, toplumun şekillenmesinde birinci derecede rol oynamaktadır. Öğretmenler; verdikleri kaliteli eğitimle, yetiştirdikleri bireylerde vatan ve millet sevgisi, fedakârlık, düzen, disiplin ve özgüven duygularının gelişmesini hızla sağlayıp; başarının hangi safhalardan sonra geleceğini öğretirler.

  

Öğretmenlik; insanlık tarihinin maddi karşılığı tam olmayan en kutsal mesleğidir. Her işi bilen, her işi yapan, bilgi deposu öğretmen profili; artık yerini, öğrencilerine doğru bilgi kaynaklarına ulaşmayı ve bu bilgiyi nerede kullanacağını öğreten rehber profiline bırakmıştır.

  

Değerli öğretmen arkadaşlarım;

 

Eğitimin hangi basamağında görevli olursak olalım, değişen çağa önce bizlerin ayak uydurması gerektiğini özellikle vurgulamak istiyorum. Teknolojideki gelişmeler, bunun sonucu olarak öğrenme sürecinde teknolojinin aktif kullanımı, öğretmene biçilmiş olan rolün büyük bir değişim ve gelişim geçirdiğini göstermektedir.

 

     Ülkemiz, eğitim teknolojilerinde birçok ülkeyi geride bırakarak FATİH Projesi gibi büyük bir projeyi eğitim sistemine adapte etmiş, bilgi teknolojilerini öğrenme süreçlerinin her aşamasını kullanıma sunmuştur. Bu nedenle mesleğimizin, değişen çağa uyumlu olarak sürekli gelişen, değişen ve dönüşen bir meslek olarak desteklenmesi, teşvik edilmesi ve öğretmenin kendini geliştirmesi için imkân sağlanması bir zorunluluktur.

  

Saygıdeğer eğitimciler;

 

Öğretmen kendini sadece okul ile sınırlamayacağı gibi, okul dışında da kendisini toplumdan soyutlayıp dar alana kendini hapsedemez ve toplumdan ayrı kalamaz. Çünkü öğretmen aynı zamanda toplumun örnek aldığı bir kimlik ve şahsiyettir.

  

Biz biliyoruz ki; öğretmenlik mesleği, her şeyden önce bir ideal ve bir hizmet mesleğidir.

  

Ülkemizin her köşesinde zorlu koşullar altında görev yapmaktan kaçınmayan, bu milletin evlatlarını yarınlara en iyi şekilde hazırlamak için fedakârca görev yapan, yaptığı işin maddi karşılığını beklemeyen bu kutsal mesleğin çalışanı olan değerli meslektaşlarım;

 

Sermayesi insan olan bu kutsal mesleğin bizi mutlu eden tek tarafı milli ve manevi değerlerine bağlı, ülke ve vatan sevgisini özümsemiş, okuyan, okuduğunu anlayarak hayata geçiren ve çağın ihtiyaçlarına uygun olarak yetiştirdiğimiz çocuklarımıza, ülkemizin geleceğini güven içerisinde emanet edebileceğimizi bilmektir.

  

Bu arada, 26 ve 27 Kasım Çarşamba ve Perşembe günleri 8. Sınıf öğrencilerimizin katılacağı TEOG Ortak Sınavlar yapılacaktır. Öğretmenlerimizden ve bütün ilgililerden azami derecede hassasiyet bekliyor, sevgili öğrencilerimize de başarılar diliyorum.

  

Hepimizin hayatında iz bırakan, çocuklarımızı, dolayısıyla geleceğimizi emanet ettiğimiz öğretmenlerimizin bu özel gününde bizi yalnız bırakmayan başta Sayın Valimizin şahsında siz değerli katılımcılara, eğitime destek veren hayırseverlerimize teşekkür eder, eli öpülesi bütün öğretmenlerimizin öğretmen gününü kutlar, ömrünü bu mesleğe vermiş olup, Hakk’ın rahmetine kavuşmuş olan meslektaşlarımıza da Allah’tan rahmet diler;

       Saygılar sunarım.       

                                                               

     

Ahmet BAĞLITAŞ

Elazığ İl Milli Eğitim Müdürü

 

Cumhuriyet Mahallesi Lokman Hekim Sok. ELAZIĞ - 0 424 23850 24..25 ..26.. 27..28 ve 0 424 23379 97..98

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.