ELAZIĞ İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İl Milli Eğitim Müdürü Sayın Ahmet BAĞLITAŞ´ın 23 Nisan Mesajı

İl Milli Eğitim Müdürü Sayın Ahmet BAĞLITAŞ´ın 23 Nisan Mesajı

 

Milletin ülke yönetimini kendi eline aldığı, var olma savaşını verdiği ve bunu bütün dünyaya ilan ettiği Türkiye Büyük Millet Meclisinin açıldığı gün olan bugünü bir kez daha kutlamanın onurunu ve mutluluğunu yaşıyoruz. 

 

         23 Nisan 1920’de yeni bir devletin temeli atılarak Türkiye Büyük Millet Meclisi kurulmuş, egemenlik kayıtsız ve şartsız millete devredilmiştir. Bu nedenle bugün milli mücadele tarihinin olduğu kadar, Türk demokrasi tarihinin de dönüm noktalarından biridir. 

 

Bugün, milli birlik ve beraberlik duygusu bilinciyle güçlenen, milli irademizin temsil edildiği Türkiye Cumhuriyeti Devletinin temellerinin atıldığı gündür.  

 

Olağanüstü şartlarda oluşan ve Kurtuluş Savaşımızın mucizevî mücadelesine yön veren kararların alındığı çatı olan TBMM’nin kuruluş gününü çocuklara adayan Büyük Önder Mustafa Kemal ATATÜRK, vatanımızın bağımsızlığı uğruna verilen kutsal mücadelenin nesilden nesile aktarılması suretiyle sürekli hafızalarda tutulmasının önemine vurgu yapmıştır. 

         “Ben yaşayabilmem için, mutlaka müstakil bir milletin evladı kalmalıyım. Milli İstiklal bir hayat meselesidir” diyen Büyük Önder ATATÜRK,  Milli Egemenliği hayatın yaşama felsefesi ve ön şartı olarak kabul etmiştir.

         Milli şuurun, milli ruhun ve milli iradenin birleşerek oluşturduğu güç, ATATÜRK’ün önderliğinde milli mücadeleyi başlatmıştır. Milli egemenliğin esas kaynağı da milli irade ve milli ruhtur. 

İşte 23 Nisan´ın bir başka anlamı da karşımıza çıkmaktadır. Bu günde hem çocuklarımıza bu şuuru vermenin gayreti içerisinde olacağız; Hem de çocuklarımıza, kendilerine emanet edilen değerleri ve bu emanetlerin büyüklüğünü anlatacağız. 

Geleceğimizin en büyük teminatı olan çocuklarımızı ve gençlerimizi bilgili, toplumun ihtiyaçlarına cevap verebilecek yeteneklerle donanmış, girişken, okuyan ve okuduğunu yorumlayabilen, üretken, araştırmacı ve sorgulayıcı, küresel düşünen, bilgi teknolojilerine hâkim, çağın yeniliklerine ayak uyduran, gündem takip eden değil gündem belirleyen, milli bilince sahip bir tarzda yetiştirme sorumluluğu üzerimizdedir. 

Biliyoruz ki bugün toprağa dikilen her fidan bizim onlara verdiğimiz değer nispetinde yarının koca çınarları olarak toplum hayatına kök salacak ve geleceğimizi yönlendirecektir.  

         23 Nisan gibi milli bayramlarımızın önemli bir anlamı daha vardır. Bu bayramlar, birlik ve beraberliğimizi pekiştirdiğimiz, millet olarak tasada ve kıvançta bir olduğumuz günlerdir. Bu günler, bizlere bu cennet vatanı canları ve kanları pahasına emanet eden atalarımızın emanetlerini nasıl daha iyi koruyarak ve geliştirerek, yarınlara taşıyabileceğimizi konuşacağımız günlerdir. 

 Tüm dünya çocuklarının katılımıyla kutlanılan ilk ve tek çocuk bayramı olan 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nın gelecekte milletleri yönetecek ve yönlendirecek olan nesilleri ortak bir coşku etrafında bir araya getirmesi münasebetiyle dünya barışına da katkısı yadsınamaz.

         Bu vesile ile bütün çocukların 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı Bayramını kutluyor, başta büyük önder Mustafa Kemal ATATÜRK olmak üzere, bu vatan için canlarını feda eden aziz şehitlerimizi bir kez daha minnet, şükran ve rahmetle anıyorum. 

         Sevgili çocuklar;

        Bayramınız Kutlu Olsun.

 

 

 Ahmet BAĞLITAŞ

 Milli Eğitim Müdürü

 

 

 

 

 

Cumhuriyet Mahallesi Lokman Hekim Sok. ELAZIĞ - 0 424 23850 24..25 ..26.. 27..28 ve 0 424 23379 97..98

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.