ELAZIĞ İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İl Müdürü Ahmet BAĞLITAŞ´ın 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı Mesajı.

İl Müdürü Ahmet BAĞLITAŞ´ın 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı Mesajı.

            Sözlerimin başında tüm çocuklarımızın bayramını kutluyor ve onların pırıl pırıl parlayan gözlerinden öpüyorum.  

Bugünü anlamlı kılan sizlerin varlığınızdır. Emanetçisi olduğumuz siz değerli yavrularımız sevginin ve masumiyetin birer sembolü olarak bu güzel ülkenin, büyük Türkiye Cumhuriyeti’nin de asıl sahiplerisiniz.  

Bugün milletçe kutladığımız 23 Nisan sadece bir bayram değil, aziz milletimizin varoluş mücadelesi verirken gösterdiği kahramanlığı ve bu mücadelenin sonucunda elde ettiği başarıyı hatırlamak ve bu mücadeleyi verenleri anmaktır.  

Aziz milletimizin birçok cephede varoluş mücadelesi verirken tüm dünyaya verdiği bir mesaj vardı:  

Tarih boyunca dört kıtaya adaletle hükmeden ecdadımızın hiç de adil olmayan bir savaşla kendisine karşı cephe açan düşmanlarına karşı verdiği bu korkusuzca özgürlük mücadelesi,  "Korkma!" sözüyle başlayan İstiklal Marşı´nın da ilk mesajı olmuştu.  

Başka milletlerin egemenliği altında yaşamaktansa, kendi kendini yönetme iradesini gösteren aziz milletimiz, bu azim ve kararlılığının sonucunda 23 Nisan 1920’de genç Türkiye Cumhuriyeti´nin ilk meclisini kurarak demokrasi tarihiminiz en önemli adımlarından birini atmıştır. Bugün, milli birlik ve beraberlik duygusu bilinciyle güçlenen, milli irademizin temsil edildiği Türkiye Cumhuriyeti Devletinin temellerinin atıldığı  gündür.  

Bugün, birlik ve beraberliğimizi pekiştirdiğimiz, millet olarak tasada ve kıvançta bir olduğumuz günlerdir.   

Bugün, bizlere bu cennet vatanı, canları ve kanları pahasına emanet eden atalarımızın emanetlerini nasıl daha iyi koruyarak ve geliştirerek yarınlara taşıyabileceğimizi konuşabileceğimiz bir gündür.  

Milli şuurun, milli ruhun ve milli iradenin birleşerek oluşturduğu güç, Atatürk’ün önderliğinde milli mücadeleyi başlatmıştır. Bu ruh, milli egemenliğin esas kaynağı milli irade ve milli ruhtur.  

İşte 23 Nisan´ın bir başka anlamı ve işlevi de burada karşımıza çıkmaktadır. Bu günde hem çocuklarımıza bu şuuru vermenin gayreti içerisinde olacağız, hem de çocuklarımıza, kendilerine emanet edilen değerleri ve emanetlerin büyüklüğünü anlatacağız.   

Sizler bu büyük milletin geleceğinin teminatısınız. Sizler yüreğindeki sevgiyi ve sıcaklığı karşılıksız paylaşan, dünyanın en temiz ve en saf varlıklarısınız.   

Biliyoruz ki yüreğinizdeki bu sevgiyi ve temizliği iyi bir şekilde yönlendirdiğimiz ve sizleri beceri ve yetenekleriniz doğrultusunda eğitebildiğimiz takdirde kendi ayakları üzerinde durabilen ve karşılaştığı her sorunu rahatça çözebilen bireyler olarak yetişeceksiniz.  

Bu ülkenin asıl sahipleri olan siz değerli yavrularımızı bilgili, toplumun ihtiyaçlarına cevap verebilecek yeteneklerle donanmış, girişken, okuyan ve okuduğunu yorumlayabilen, üretken, araştırmacı ve sorgulayıcı, küresel düşünen, bilgi teknolojilerine hakim, çağın yeniliklerine ayak uyduran, gündem takip eden değil gündem belirleyen, milli bilince sahip bir tarzda yetiştirme sorumluluğu üzerimizdedir.  

Bugünün genç fidanları olan sizler, yarının kökleri toprağa sıkıca bağlı sarsılmaz ve yıkılmaz birer çınarı olacaksınız.  

Atatürk;  

         "Bütün cihan bilmelidir ki artık bu devletin ve bu milletin başında hiçbir kuvvet yoktur, hiçbir makam yoktur. Yalnız bir kuvvet vardır. O da millî egemenliktir. Yalnız bir makam vardır. O da milletin kalbi, vicdanı ve mevcudiyetidir." diyerek halkın egemenliğinin önemine değiniyordu.  

Tarih boyunca esaret ve köleliği asla kabul etmeyen hep hür ve bağımsız yaşayan Türk Milleti;  

          “Egemenlik kayıtsız, şartsız milletindir” 

          “Ya İstiklal ya ölüm”  ideali doğrultusunda birbiri etrafında kenetlenerek bu birlik ve beraberliği günümüze kadar sürdürmüştür.  

Bu vesile ile bayramınızı bir kez daha kutluyor,  başta büyük önder Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere bu vatan için canlarını feda eden aziz şehitlerimizi bir kez daha minnet şükran ve rahmetle anıyorum.

 

Cumhuriyet Mahallesi Lokman Hekim Sok. ELAZIĞ - 0 424 23850 24..25 ..26.. 27..28 ve 0 424 23379 97..98

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.