ELAZIĞ İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İl Müdürü GÜRTÜRK´ün 18 Mart Çanakkale Zaferi Mesajı

İl Müdürü GÜRTÜRK´ün 18 Mart Çanakkale Zaferi Mesajı

 

Türk milletinin gurur kaynağı, muzaffer tarihinin mümtaz sayfalarından biri olan ve 103. Yıl dönümünü kutladığımız 18 Mart Çanakkale Zaferi, milletimizin birlik ve beraberlik uğruna tüm varlığını ortaya koyduğu unutulmaz bir destandır. Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün “Size taarruzu değil, ölmeyi emrediyorum” sözlerinin vücut bulduğu bu zafer, Türk milletinin istiklali uğruna nelerini feda edebileceğinin en bariz göstergesidir.  

Kahraman ecdadımız soylu bir mücadeleyle bu vatanı müdafaa ederken, imanından güç almış, vatan sevgisiyle ayakta kalmıştır. Onlar, ezanımız dinmesin, bayrağımız inmesin, namusumuz çiğnenmesin diye canlarını feda etmekten kaçınmamıştır. Zira vatanı savunmak, bir milletin sahip olduğu maddi ve manevi bütün değerleri savunmaktır. 

Çanakkale Zaferi, tarihte eşi benzeri olmayan bir kahramanlık destanı ve Cumhuriyetimizin kuruluşuna giden önemli bir adımdır. Bu bakımdan Çanakkale, aziz milletimiz için olduğu kadar, bağımsızlık mücadelesi veren bütün milletler ve insanlık dünyası için de bir kurtuluş rehberi olmuştur. Vatan Şairimiz Akif’in ifadesiyle; “Yedi iklimi cihanın” karşımıza durarak yaptıkları saldırılara, iman dolu göğsünü siper edip aziz canlarını feda ederek cevap veren ecdadımız, o gün attığı birlik ve beraberlik temeliyle bizlere ölümsüz bir eser bırakmışlardır. Bizler millet olma bilinciyle, en güç koşullarda bile ’Çanakkale Geçilmez’ dedirten sağlam bir bilinç ve ruhun mirasçılarıyız. 

Bugün millet ve yaşadığımız coğrafya olarak ağır bir imtihandan geçiyoruz. Bizi birbirimize düşürmek, gücümüzü zayıflatmak isteyenler tarafından, mezhep, meşrep, ırk, renk, coğrafya ayrımı gözetmeksizin kardeşliğimiz, birlik ve beraberliğimiz, huzurumuz hedef alınıyor. Sınırlarımızdaki terör örgütleri beslenerek yeni bir ateş çemberi oluşturulmaya çalışılıyor. 

 Bize düşmanlık edenler, kardeşliğimizi, birlik ve dirliğimizi hedef alanlar bilmelidirler ki; bizler bu topraklarda rengi rengine, dili diline, sesi sesine, gönlü gönlüne karışmış bir milletiz. Bizler asırlardır sevinçte kederde, varlıkta-yoklukta birlikte ağlayıp birlikte gülmüş bir milletiz. Hiçbir acı, hiçbir hain plan bu milletin birlik ve beraberliğine helal getiremeyecektir. Hiçbir hain plan ülkemizin gelişmesinin, büyümesinin ve mazlumlara nefes olmasının önünde engel olamayacaktır. 

Bu duygu ve düşüncelerle 18 Mart Çanakkale Deniz Zaferinin 103. Yıl dönümünü ve Şehitlerimizi Anma Günü’nü kutluyorum. Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, bu aziz vatan ve kutsal değerlerimiz uğrunda fedayı can eyleyerek bu toprakları bizlere vatan yapan kahraman şehitlerimizi rahmet, minnet ve şükranla anıyorum.

Feyzi GÜRTÜRK

Milli Eğitim Müdürü

Cumhuriyet Mahallesi Lokman Hekim Sok. ELAZIĞ - 0 424 23850 24..25 ..26.. 27..28 ve 0 424 23379 97..98

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.