ELAZIĞ İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Meslek Liselerimiz Üretmeye Devam Ediyor

Meslek Liselerimiz Üretmeye Devam Ediyor

Dünyayı ve dolayısıyla ülkemizi tehdit etmeye devam eden ve Dünya Sağlık Örgütü tarafından pandemi olarak nitelendirilen Coronavirüs (Koyid 19) salgınından vatandaşlarımızı korumak ve salgının yayılmasını engellemek için Milli Eğitim Bakanlığımızca ülke genelinde kimya alanı olan okullarda el dezenfektanı, çamaşır suyu, yüzey Dezenfektanı, kolonya vb. ürünler üretilmesini desteklenmiştir.

Bu amaçla ülke genelinde 100 ü aşkın meslek lisemiz ilimizde de Gazi Mesleki ve Teknik Anadolu Lisemiz bu hafta itibariyle üretime başladı. İlk etapta yüzey dezenfektanı, çamaşır suyu, sıvı sabunun deneme üretimi yapılmıştır. Alkol temin edilmesi halinde de el dezenfektanı üretimi de gerçekleştirilecektir. Okulumuzun günlük üretim kapasitesi sıvı sabunda 2 ton, el dezenfektanında 3 ton, yüzey dezenfektanı veya çamaşır suyun da 10 tona kadar çıkabilmektedir. Kurulu tesis aynı zaman da okullarımızın ve resmi kurumlarımızın sıvı temizlik ürünleri ihtiyacını karşılayacaktır.

Yine Öğretmen Sıdıka Avar Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi bünyesine katılan yeni seri maske dikme makinesi ile bu okulumuzun günlük maske dikme kapasitesi 300'den 2000'e yükseltilmiştir. Öğretmenlerimizin özverili çalışmaları sonucunda her gün üretim kapasitesini arttıran meslek liselerimiz böylece bu zor günlerinde ülkemize can suyu olmaya devam ediyor.

Elazığ Vali Yardımcısı Mehmet Güder, COVID-19 ile mücadeleye katkı sunmak amacıyla gerçekleştirilen bu üretimin, öğretmen ve öğrenci dayanışmasına güzel bir örnek teşkil ettiğini belirtti.Salgınla mücadelede temizliğin ve dezenfeksiyonun büyük önem taşıdığı bugünlerde böyle bir üretimin yapılmasının çok önemli olduğunu ifade eden Güder;

 "Öğrencilerimizi kutluyorum, gerçekten bir fabrikadan hiçbir farkı yok gördüğümüz üzere. Bu üretim herkes için çok güzel bir örnek oldu. Hedefimiz tabii ki bunu sadece bu lisemiz ile sınırlı kalmadan diğer meslek liselerimizde de bu üretimi yapmak. Bunu da hızlı bir şeklide yapacağız. Öğretmenlerimiz bu konuda gereken gayreti zaten gösteriyor. Bu fedakarlık gerektiren günlerde onlar da üzerlerine düşeni sonuna kadar yapıyor."

İl Milli Eğitim Müdürü Feyzi Gürtürk de öğretmen ve öğrencilerini, güzel bir dayanışma örneğiyle yapmış oldukları üretimden dolayı tebrik ettiğini söyledi.Koronavirüs ile mücadelede bu tür ürünlere çok fazla ihtiyaç duyulduğunu vurgulayan Gürtürk;

"Bu hafta üretimine başladığımız sıvı sabun, çamaşır suyu ve yüzey dezenfektanı gibi ürünlerimizi ileriye dönük daha da zenginleştireceğiz. Özellikle koronavirüs ile mücadelede meslek liselerimiz Türkiye'de çok güzel sonuçlar ortaya çıkarmakta ve çok güzel çalışmalar yapmaktalar. İnşallah diğer meslek liselerimizde de farklı alanlarda farklı çalışmalarımız iyi bir şekilde devam edecek."

05-05-202005-05-202005-05-202005-05-202005-05-202005-05-202005-05-202005-05-2020

Cumhuriyet Mahallesi Lokman Hekim Sok. ELAZIĞ - 0 424 23850 24..25 ..26.. 27..28 ve 0 424 23379 97..98

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.