ELAZIĞ İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Mesleki ve Teknik eğitim Kurumları ile Sektör Buluşması Toplantısı Gerçekleştirildi.

Mesleki ve Teknik eğitim Kurumları ile Sektör Buluşması Toplantısı Gerçekleştirildi.

Milli eğitim Müdürlüğü ve Elazığ ticaret ve Sanayi Odası işbirliğiyle hazırlanan Mesleki ve Teknik Eğitim Kurumları ile Sektör Buluşması programı ETSO Konferans Salonunda gerçekleştirildi.

Milli Eğitim Müdürü Feyzi GÜRTÜRK, ETSO Başkanı Asilhan ARSLAN, Milli eğitim Bakanlığı Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü Daire Başkanı Süleyman AKGÜL, meslek odası başkanları, mesleki ve teknik eğitim okullarımızın müdürleri ile kalabalık bir davetli gurubu katıldı.

Milli Eğitim Müdürü Feyzi GÜRTÜRK yaptığı açılış konuşmasında Elazı’ın Mesleki ve Teknik Eğitimdeki yerine vurgu yaparak;

Mesleki ve teknik eğitim alan öğrencilerin beceri ve staj eğitimlerini uygulamalı olarak işletmelerde yapması, yapılan işi doğal ortamda öğrenmeleri açısından yarar sağlamaktadır.

Öğrencilerin beceri eğitimi ve stajı işletmelerde gerçekleşen okul oranları illere göre incelendiğinde Elazığ, Artvin ve Yalova’nın bu açıdan en yüksek oranlara sahip iller olduğu Bakanlığımızca tespit edilmiştir.

Okullar tarafından gerçekleştirilen sektör ziyaretlerinin yeterliliği açısından en başarılı illerin Elazığ, Amasya, Batman, Bolu ve Yalova olduğu yine Bakanlığımızca tespit edilmiştir.

Sosyal ekonomik sektörler ile iş birliği içinde ulusal ve uluslar arası mesleki yeterliliğe, meslek ahlakına ve mesleki değerlere sahip, yenilikçi, girişimci, üretken, ekonomiye değer katan ehil iş gücü yetiştirmeyi amaçlayan mesleki ve teknik eğitimde ilimizde bu öğretim yılında il genelinde 33 Mesleki ve Teknik Anadolu Lisemiz ile 2 Mesleki Eğitim Merkezimizde 33 alan ve 76 Dalda toplam 10 Bin 118 öğrenci eğitim ve öğretim görmekte, bu okullarımızda 1.123 öğretmen görev yapmaktadır.

Mesleki eğitim alan öğrencilerimizin küresel ekonomide yer edinebilmesi ve üretim sürecine dahil olması hem istihdam dengesinin sağlanmasında hem de endüstri için gerekli insan kaynağının hızla temin edilmesinde en etkili çözümlerden biridir.

2023 Eğitim Vizyonu kapsamında Mesleki ve Teknik Eğitim ile ilgili olarak Bakanlığımızca 7 Ana Hedef belirlenmiştir.

Bu hedeflerin en önemlileri Mesleki ve Teknik Eğitime Atfedilen Değerin Arttırılmasının Sağlanması ve Yerli ve Milli Savunma Sanayinin ihtiyaç Duyduğu Nitelikli İnsan Gücünü Yetiştirmektir.

Bugün burada yaptığımız toplantı ile aslında üzerinde duracağımız konu, okullarımızda kalitenin arttırılmasına yönelik yapılacak olan çalışmaların yanında, siz değerli sektör temsilcileriyle okullarımızı buluşturmak, iş birliği yapılabilecek alanları belirlemek, sektörün ihtiyacı olan ara elemanların, bizim tabirimizle aranan elemanların niteliğini arttırmaya yönelik çalışmalar yapmaktır” dedi.

ETSO Başkanı Asilhan ARSLAN konuşmasında Bakanlığımızın 2023 Eğitim Vizyonunu incelediğimizde Mesleki eğitimle ilgili sektör tarafından beklenen bir çok değişimin gerçekleştiğini gördüklerini ifade etti.

Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü Daire Başkanı Süleyman AKGÜL ise konuşmasında amaçlarının ara eleman olarak tabir edilen meslek lisesi mezunlarını ana eleman olarak görülmeleri için gerekli çalışmaları yapmak olduğunu ifade ederek, Elazığ’da yapılan bu çapta büyük bir toplantının kendilerini heyecanlandırdığını ve mutlu ettiğini ifade etti.

Program Mesleki ve Teknik Eğitim Şube Müdürü Metin ÖZGEN tarafından yapılan ve ilimizin mesleki ve teknik eğitim alanındaki durumunu analiz eden sunum ile son buldu.

 

26-03-201926-03-201926-03-201926-03-201926-03-201926-03-201926-03-201926-03-201926-03-2019

Cumhuriyet Mahallesi Lokman Hekim Sok. ELAZIĞ - 0 424 23850 24..25 ..26.. 27..28 ve 0 424 23379 97..98

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.