ELAZIĞ İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Mesleki ve Teknik Ortaöğretim Kurumlarında Tanıtım ve Yapılandırma Çalışmaları Toplantısı.

Mesleki ve Teknik Ortaöğretim Kurumlarında Tanıtım ve Yapılandırma Çalışmaları Toplantısı.

İl Milli Eğitim Müdürü Ahmet BAĞLITAŞ’ın başkanlığında  Öğretmen Sıdıka Avar Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinde gerçekleştirilen toplantıya Elazığ Belediyesi, Çalışma ve İş Kurumu Müdürlüğü, Sanayi ve Ticaret Odası Başkanlığı ile Esnef ve Sanatkarlar Odası Başkanlığı temsilcileri ile Mesleki ve Teknik Okullarımızın müdürleri katıldılar. 

Toplantıda bir konuşma yapan İl Milli Eğitim Müdürü Ahmet BAĞLITAŞ; 

"Hızla değişim gösteren dünyamızda öğrenciler de kuşkusuz bu değişimden etkilenmektedir. Geçmişte okul, bilginin kazanılabileceği tek kaynakken günümüzde bilgi kaynakları çoğalmış ve çocuklarımız, ilkokuldan itibaren okulda öğrenebileceği bilgilerin bir kısmını farklı kaynaklardan edinebilir hale gelmişlerdir. Onlar için merak edilen bilgiye ulaşmak birkaç tuşa basmak kadar kolay hale gelmiş durumdadır. 

Bireyin öğrenme yöntem ve biçimindeki bu değişime uygun şekilde eğitim kurumları olarak bizlerin de bu değişime aynı hızda ayak uydurmamız gerekmektedir. Ülkemiz sanayisi dünya ile çok güçlü bir şekilde rekabet edebilmektedir. Çevremizde olan gelişmeler; tüketim alışkanlığımızdan ihtiyaçlarımıza, günlük yaşantımıza, gelecekten beklentilerimize kadar bizi etkilemekteyken eğitim kurumlarımızı da bu değişimin içine alabilmemiz son derece önemlidir. 

Mesleki ve teknik eğitim kurumlarımızın açılışında oluşturulan alan ve dallar alışkanlıklar korunmak suretiyle günümüze kadar gelmişlerdir. O günkü koşullarda cazip olan alanlar, dallar, atölyeler, laboratuvarlar ve kapasiteler bugün belki de beklentilerin ve ihtiyaçların gerisinde kalmıştır. Güncel ihtiyaçları, mesleki ve teknik ortaöğretim kurumları olarak eksikliklerimizi, sektörün bizden beklentisini, yerel ihtiyaçları, velilerimizin beklentilerini, öğrencilerin kariyer hedeflerini, okulda görmek ve öğrenmek istediklerini, bizim bu ihtiyaçların ne kadarını karşılayabildiğimizi tespit etmenin tek yolu da ilgili taraflarla sürekli iletişim ve etkileşim içinde olmaktan geçmektedir. 

Bu nedenle bu toplantılar sektör temsilcileri, sanayi odaları, işverenler, İŞKUR yetkilileri, ticaret odaları, belediyeler, veliler, öğrenciler, mesleki ve teknik ortaöğretim kurum müdürleri vb. taraflarla bir araya gelerek yapılacak ve taraflar dinlenecektir. 

Geleceğimizin teminatı çocuklarımıza; ilgi, istek ve yetenekleri doğrultusunda öğrenim görmelerine fırsat vermek ve imkan hazırlamak, geleceklerini etkileyecek meslek seçiminde onları doğru yönlendirebilmek, meslekleri, okullarımızı, alan ve dallarımızı tanıtarak iyi bir rehberlik yapabilmek kuşkusuz ki en önemli hedeflerimiz arasındadır. 

Lise eğitiminde 9 uncu sınıf ortak sınıf olarak kabul edilmiş mesleki ve teknik eğitimde 10 uncu sınıftan itibaren alana geçiş imkânı sağlanmıştır. Bu süre içinde öğrencilerimize ve velilerimize meslekleri tanıtmak, öğrencilerimize yeteneklerini keşfedebilmeleri için rehberlik etmek, atölye ve laboratuvarları tanıtmak, iş imkânları, çalışma alanlarını tanıtmak, istemeleri halinde yükseköğretime alanlarının devamında nasıl geçiş yapabileceklerini açıklamak, meslek sahibi olmanın önemini kavramalarını sağlayarak teşvik etmek amacıyla etkinlikler düzenlenecektir.  

Yukarıda yaptığım açıklamalar doğrultusunda yapılacak çalışmalarla Sayın Bakanımızın da ifade ettiği gibi Türkiye’nin sessiz bir devrim yaşadığı mesleki ve teknik eğitimde hep birlikte çok daha güzel noktalara gelebilmek için konunun önemine binaen gerekli hassasiyetin gösterilmesi gerekmektedir. 

Bu nedenle, başta Belediye Başkanlığı, Çalışma ve İş Kurumu Müdürlüğü, Sanayi ve Ticaret Odası Başkanlığı, Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanlığı olmak üzere ilgili tüm tarafların bilgilendirilmesi, konuya ilişkin katkılarının sağlanması, ayrıca, il millî eğitim müdürü başkanlığında, il ve ilçelerdeki ilgili şube müdürleri ve mesleki ve teknik eğitim kurum müdürleriyle yapılacak toplantıda mevcut durum ve yapılması gereken çalışmaların planlanarak hazırlanacaktır” dedi.

22-03-201622-03-2016

 

Cumhuriyet Mahallesi Lokman Hekim Sok. ELAZIĞ - 0 424 23850 24..25 ..26.. 27..28 ve 0 424 23379 97..98

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.