ELAZIĞ İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Milli Eğitim Müdürü Feyzi Gürtürk 'ün 12 Mart İstiklal Marşı'nın Kabulü ve M. Akif Ersoy Ersoy'u Anma Günü Mesajı

Milli Eğitim Müdürü Feyzi Gürtürk 'ün 12 Mart İstiklal Marşı'nın Kabulü ve M. Akif Ersoy Ersoy'u Anma Günü Mesajı

Eşsiz dizeleriyle İstiklal Marşı'mızın kabulünün 100. yılını kutlamanın onur ve mutluluğunu yaşıyoruz.

İstiklalimizin, milletimizin azim ve kararlılığının sembolü, Kurtuluş Savaşımızın adeta manifestosu olan ve vatan topraklarının her karışında işgale karşı mücadele verildiği bir dönemde yazılan İstiklal Marşımız, ortak sesimiz, en kıymetli ortak değerimizdir.

Büyük vatan şairi Mehmet Akif Ersoy'un mısralarında en anlamlı biçimde ortaya konan milli ve manevi değerlerimiz, ideallerimiz, bugün ülkemize yönelen her tehditte kendini gösteren milli mutabakatın temel unsurlarıdır.

İstiklal Marşı'mız, yüreği vatan ve istiklal sevgisiyle dolu bir Şairin, dizelerinde milletin ruhuna işleyen işgal acısını tercüme etmiş olması ve bedeli ne olursa olsun milletimizin işgal güçlerine karşı kutlu kıyamını kelimelerle resmetmesi  nedeniyle son derece özel, son derece kıymetlidir.

Merhum Akif'in "Allah bu millete bir daha İstiklal Marşı yazdırmasın" diye ettiği duayı, işgal günlerinin hissiyatımızda ne kadar derin yaralar açtığının ve istiklalimizi kazanmak için ne büyük fedakârlıklar yaptığımızın en güzel ifadesi olarak gençliğimizin hafızasına kazıması gerekmektedir.

Geçmişini bilmeyen bir nesil, milletinin geleceğinde var olamaz. Bu nedenle gençlerimizin İstiklal Marşı'nın her cümlesinin anlamını idrak etmesi çok önemlidir.
Milli Şair Mehmet Akif Ersoy edebi kimliği ile kurtuluş mücadelesini bugünlere yansıtan en önemli sanatçılardan biri olmasının yanında Türk Milletinin geleceğine yön veren önemli kilometre taşlarından biridir.

İstiklal Marşımızın kabulünün 100. yıl dönümünde, Mehmet Akif Ersoy başta olmak üzere, istiklal mücadelemizin tüm kahramanlarını, şehit ve gazilerimizi rahmet, minnet ve şükranla anıyoruz.

Feyzi Gürtürk

Milli Eğitim Müdürü

Cumhuriyet Mahallesi Lokman Hekim Sok. ELAZIĞ - 0 424 23850 24..25 ..26.. 27..28 ve 0 424 23379 97..98

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.