ELAZIĞ İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Milli Eğitim Müdürü Feyzi GÜRTÜRK´ten LYS ve YKS Yerleştirmeleri Hakıında Açıklama

Milli Eğitim Müdürü Feyzi GÜRTÜRK´ten LYS ve YKS Yerleştirmeleri Hakıında Açıklama

 

Milli Eğitim Müdürü Feyzi GÜRTÜRK Lise ve Üniversite Yerleştirme İşlemleri ile ilgili olarak yaptığı yazılı açıklamada; 

İnsanların hayatlarında önemli dönüm noktaları ve yol ayrımları bulunmaktadır. Öğrencilik hayatındaysa lise ve üniversite seçimi önemli yol ayrımlarından ikisidir. Şu anda ortaokuldan ve liseden mezun olan öğrencilerimiz açısından bu süreci yaşamaktayız. 2018 Yılı Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) ve Liselere Giriş Sınavı (LGS) sonuçlarına dayalı olarak tercih ve yerleştirme işlemleri devam etmektedir. 31 Temmuz’da açıklanan YKS sonuçlarına dayalı üniversite tercih işlemleri 7-14 Ağustos 2018 tarihleri arasında, 30 Temmuz’da açıklanan lise yerleştirmelerine esas nakil işlemleri de 6-10 Ağustos tarihlerinde yapılacak olup 4 dönem halinde devam edecektir. 

Bu yıl liselere ve üniversitelere öğrenci seçiminde ve yerleştirmelerinde yeni sistemler uygulanmaktadır. Bu nedenle tercihlerin sağlıklı bir şekilde yapılması önem arz etmektedir. İl Milli Eğitim Müdürlüğü olarak öğrencilerimizin sağlıklı ve bilinçli tercih yapabilmeleri, doğru karar verebilmeleri için çabalıyoruz. 

Temmuz ayında (3-13 Temmuz) LGS sonuçlarına dayalı yaptığımız tercih danışmanlığı hizmetleriyle öğrencilerimizin hem merkezi sınavla hem de yerel yerleştirmeyle istedikleri bir okula yerleşmeleri için destek olduk.  Sistem yeni olduğu için bir kısım öğrencimiz herhangi bir liseye yerleşemediler. 

Birinci Tercih Döneminde Anadolu Lisesi Kontenjanlarımız Arttırıldı 

 Ancak bu hafta başlayan yerleştirmeye esas nakil döneminde (6-10 Ağustos) herhangi bir liseye yerleşemeyen öğrencilerimiz ve yerleşip de başka bir okul tercih edecek öğrencilerimiz yeniden tercih yapabileceklerdir. Bu öğrencilerimiz daha önce olduğu gibi 5 tercih hakları bulunmaktadır. 

Öğrencilerimiz 5 Tercihlerini de Aynı Tür Okullardan Yapabilecekler 

Yapılan değişiklikle bu dönemde adres, başarı durumu ve devamsızlık kriterleri dikkate alınarak yerleştirme yapılacaktır. Herhangi bir okula yerleşemeyen öğrencilerimiz hem müdürlüğümüz bünyesinde açtığımız tercih danışma komisyonuna hem de Rehberlik ve Araştırma Merkezi’ndeki komisyona başvurarak tercihleri konusunda yardım alabilirler. Bizim tavsiyemiz 5 tercihini de doldurmaları ve açıkta kalmamaları için mümkün olduğu kadar farklı okul türlerini de tercihlerine yazmalarıdır. Elbette son karar velilerimizin ve öğrencilerimizindir. 

Eylül Ayına Kadar 4 Tercih Dönemi Tamamlanacak 

Nakil dönemleri 4 dönem olarak devam edecek olup, yerleşemeyen veya yerleşip de farklı bir okula nakil isteyen öğrencilerimiz 13-17 Ağustos, 27-31 Ağustos ve 3-7 Eylül tarihlerindeki yerleştirmeye esas nakil dönemlerinde de yine nakil ve yerleştirme tercihinde bulunabileceklerdir. 

YKS Tercih İşlemleri 14 Ağustos’a Kadar Devam Edecek 

Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) sonuçlarına dayalı tercih işlemleri de 7 Ağustos itibariyle başlamış olup 14 Ağustos 2018 tarihine kadar devam edecektir. Yine Elazığ İl Milli Eğitim Müdürlüğü olarak çocuklarımızın bilinçli tercih yapmalarına yardımcı olmak için tercih danışma komisyonları oluşturduk ve bu komisyonlarımız bugünden itibaren çalışmaya başladılar. 

İl Merkezinde 38 Tercih Danışma Komisyonumuz Hizmet Vermeye Başladı 

İl Merkezinde toplam 38 Tercih Danışma Komisyonu kurduk. Bu komisyonlarımızın 35’i liselerde geri kalan 3 tanesi de İl Müdürlüğümüz, Öğretmenevi ve RAM’da bulunmaktadır. Öğrencilerimiz ve velilerimiz mesai saatleri içerisinde üniversite tercihleriyle ilgili bu komisyonlarımıza başvurarak doğru tercih için yardım alabilirler. 

İl Milli Eğitim Müdürlüğü olarak geleceğimizin teminatı çocuklarımız için elimizden gelen desteği ve rehberliği sunmaya çalışıyoruz. Onların başarısızı bizim mutlu olmamız anlamına gelmektedir. Saygılarımla.

Feyzi GÜRTÜRK

Milli Eğitim Müdürü

 

Cumhuriyet Mahallesi Lokman Hekim Sok. ELAZIĞ - 0 424 23850 24..25 ..26.. 27..28 ve 0 424 23379 97..98

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.