ELAZIĞ İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Milli Eğitim Müdürü Feyzi GÜRTÜRK´ün 15 Temmuz Mesajı

Milli Eğitim Müdürü Feyzi GÜRTÜRK´ün 15 Temmuz Mesajı

 

Gecenin karanlığından geleceğin aydınlığına uzanan o en uzun gecede, bir milletin kaderinin yeniden yazıldığı 15 Temmuz, aziz milletimizin yeniden doğuşunu simgeleyen milli bir güne dönüşmüştür. 

Asırlardan beri süre gelen bir oyunun son sahnesinin perdelendiği, yarınlarımızı karartmaya, umutlarımızı yok etmeye çalışan bir avuç ihanet ve dalalet sarhoşunun başlattığı çirkin kalkışma, milletimizin uyanmasına, silkinmesine ve tekrar kendisine gelmesine vesile oldu. 

Ülkemizi parçalamayı göze almış eli kanlı teröristler, ellerine verilen senaryoyu sahnelerken hem kendileri hem de senaryo sahipleri Aziz Milletimizin yüreğindeki iman gücünü, inancını, memleketine olan sevdasını hesaplamamışlardı. 

15 Temmuz 2016 tarihinde milletimizin sarsılmaz bütünlüğünü hedef alan bu hain kalkışmanın karşısında yer alan, tanklara ve ağır silahlara göğüslerini siper eden, bu uğurda şehit düşen, gazi olan aziz şehitlerimizi bir kez daha rahmet, şükran ve minnetle anıyoruz. 

Sevgili Gençler; 

Tarihimizin en kanlı, en haince terör kalkışmalarından biri olan ve silahlı kuvvetler içinde yuvalanmış hainler tarafından gerçekleştirilen 15 Temmuz Darbe girişiminin sonucunda yüzlerce vatandaşımız şehit olmuş, binlercesi de yaralanarak gazi olmuştur. 

Bu hain darbe girişimin gerçekleştirenler milletimizin vatan sevgisini, cesaretini, genlerine işleyen bağımsızlık iradesini, imanlarından kaynaklanan ölüme karşı olan korkusuzluğunu, şehitlik sevdasını hesap edememişlerdi. 

Gencecik bir fidanın tanka karşı duruşunu, yaşlı bir kadının kamyonla insan taşıyabileceğini, seksenlik bir dedenin akıl dışı dinçliğini, eli kalem tutanı, tutmayanı, zengini, fakiri her yaştan her sosyal çevreden insanın; 

“Vatan sevdadır, vatan müebbettir bize, vatan namustur arş-ı ala üzre; tankın topun, merminin, siperin hükmü geçmez aşk-ı vatan sinemize!” inancıyla hareket edebileceğini düşünemeyen hainler “Kıblesi Kâbe, Aşkı Vatan” olan vatan evlatlarının inancını hesap edememişlerdi. 

Türkiye Cumhuriyeti Devletinin Başkomutanı ve Reis-i Cumhuru Recep Tayyip ERDOĞAN’ın “Meydanlara İnin!” emrini beklermişçesine genç, yaşlı milyonlarca kişiden oluşan bir insan seli oluşturan bu milletin kahraman evlatları, 

Gözünü bile kırpmadan ülkesi için Öl! emrini yerine getiren kahraman Ömer Halisdemir’ ler, ölüme diş geçiren isimsiz yüzlerce kahraman darbeye kalkışan hainlere halkın darbesinin daha acı ve daha büyük olduğunu bir kez daha gösterdiler. 

İstiklal Şairimiz Mehmet Akif Ersoy’un “Çanakkale Şehitlerine” adlı şiirinde vurguladığı gibi;  

“Asım’ın nesli… diyorum ya… nesilmiş gerçek: 

 İşte çiğnetmedi namusunu, çiğnetmeyecek.”  

Asım’ın nesli gibi mevcut eğitim sisteminden geçen bugünün nesli de 15 Temmuz gecesi ben de varım, ben de bu vatanın sahibiyim diyerek varlığını yüreğimize ilmek ilmek işlemiştir. 

Sayın Cumhurbaşkanımızın irad sözlerle: 

“Türkiye 15 Temmuz’da ve sonrasında dostunu, düşmanını, yanında olanı, karşısında olanı özellikle pusuda bekleyenleri büyük ölçüde görmüş ve tanımıştır. O gece destan yazan milletimize ne söylesek ne yapsak minnetimizi ifade edemeyiz… Çanakkale’nin, Dumlupınar’ın sayısız kahramanlıkların hikâyeleriyle büyüyen çocuklarımız, 15 Temmuz’da kendi destanlarını yazdılar. Türkiye bağımsızlığın, onurun, kanı ve canı pahasına mücadelenin ne olduğunu bilen; bunu bizzat yaşayan bir nesle daha kavuştu. … 

Hiçbirimizin ülkemizin ve milletimizin çıkarları, ihtiyaçları dışında bir kritere göre hareket etme hakkı yoktur. 15 Temmuz’dan öncesi başkadır, sonrası bir başkadır, öyle olmak zorundadır.…” 

Sevgili Gençler, Değerli Öğrenciler 

15 Temmuz’un kahramanları arasına isimlerini altın harflerle yazdıran Elazığlı polis memurları Mehmet Şevket Uzun, Hüseyin Göral, Eyyüp Oğuz, Faruk Demir ve Mühendis Cuma Dağ başta olmak üzere, bu hain kalkışmanın karşısında durarak şehadet mertebesine ulaşan tüm şehitlerimize bir kez daha Allah’tan rahmet dilerken, yaralanan tüm gazilerimize de eğitim camiası ve milletimiz adına şükranlarımı sunuyorum. 

İsimleri ve yaşamları hiçbir zaman hafızalardan silinmeyecek olan bu kahramanlar milletimizin kalbinde ve zihninde her daim yaşamaya devam edecektir. Allah ülkemize ve milletimize kast eden hainlere bir daha fırsat vermesin. 

Feyzi GÜRTÜRK

Milli Eğitim Müdürü

 

 

 

Cumhuriyet Mahallesi Lokman Hekim Sok. ELAZIĞ - 0 424 23850 24..25 ..26.. 27..28 ve 0 424 23379 97..98

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.