ELAZIĞ İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Milli Eğitim Müdürü Feyzi GÜRTÜRK'ün 2018-2019 Eğitim Öğretim Yılı Sonu Mesajı

Milli Eğitim Müdürü Feyzi GÜRTÜRK'ün 2018-2019 Eğitim Öğretim Yılı Sonu Mesajı

2018-2019 eğitim öğretim yılının bu son gününde sizlerle birlikte olmaktan ve karne heyecanınızı paylaşmaktan büyük bir mutluluk duyuyorum. 

Bugün 8.769 Öğretmenimiz ile 497 eğitim kurumumuzda öğrenim gören 128 bin öğrencimiz karnelerini alarak güzel bir tatile girmiş olacaklar. Uzun ve verimli geçen bir eğitim öğretim sezonunun ardından tatili hak eden anaokulundan liseye kadar tüm öğrenci kardeşlerimi ve çocuklarımızı kutluyorum. 

Eğitim öğretim yılının bu son gününde öğrencilerimizle birlikte tüm anne ve babalarımızın da tatlı bir telaş içerisinde olduklarını biliyor, tüm velilerimize de bize ve okullarımıza verdikleri destekten dolayı teşekkür ediyorum. 

Asıl ve önemli teşekkürümüzü de eğitim öğretim sezonunun sorunsuz bir şekilde sonuçlanmasında emeği geçen bütün yönetici arkadaşlarıma ve eğitimin temel taşı olan değerli öğretmenlerimize yapmak istiyorum. 

Sevgili Öğrenciler; 

Sizler yaşam kaynağımız, geleceğimiz ve ülkemizin yarınlarısınız. Hepiniz bizim için paha biçilemez değerdeki birer mücevher tanesisiniz. Öğretmenlerimiz bir eğitim yılı boyunca sizleri nakış nakış işleyerek sahip olduğunuz cevheri ortaya çıkarmak için ellerinden gelen gayreti sarf ettiler. 

Bizlerin bütün çabası sizlerin iyi bir eğitim alarak donanımlı, sağlıklı, mutlu bireyler olarak yetişmeniz içindir. Karne heyecanını yaşadığınız bu günde başarılı olanlarınız olacağı gibi beklediği notu alamayanlar da olacaktır. Aldığınız kötü notları değiştirmek, kendinizi geliştirmek ve eksikliklerinizi gidermek tamamen sizin elinizdedir ve bu tatil bunun için büyük bir fırsattır.  

Tatilde Hayatı Öğrenmeye Çalışın

Bu tatilde sizlerden farklı beklentilerimiz olacak. Kendinizi geliştirebileceğiniz, hayatı anlayabileceğiniz, karşılaştığınız zorlukları aşabilmeyi öğrenebildiğiniz, ayrıca hoşça vakit geçirebildiğiniz bir tatil dönemi yaşamanızı istiyoruz.

Gelin bu tatil döneminde hepimizin yapabileceği basit ama faydalı yaz etkinlikleri ile zamanımızı farklı ve faydalı bir şekilde değerlendirelim.

Yorucu bir eğitim döneminin ardından bu tatilde her çocuğumuz bir çiçek diksin istiyoruz. Müze ziyareti yapın, sokak hayvanlarına su verin, yeni bir masal öğrenin, kağıttan gemi yaparak yüzdürün, sokaktan toplandığınız taşları boyayın, kuşlara yem verin, beştaş oynayın, ip atlayın, uçurtma yapıp uçurun, büyüklerinizi ziyaret ederek hayır dualarını alın. Tatili tatil gibi yaşayarak kendinize zaman ayırın.

Değerli Veliler; 

Karne notları, çocuğunuzun bir yıl boyunca gösterdiği çalışma davranışlarının ürünüdür.  Ancak bu notlar çocuğunuzun kişilik değerlendirmesi değildir. Karne sonucuna göstereceğiniz tepkinizde ve çocuğunuza yönelik tutumunuzda bunu göz önüne almalısınız. 

Karne Sadece Çocuğun Değil, Anne Babanın da Karnesidir

Kötü bir karne ile karşılaştığınızda onu aşağılamak, kızmak, bağırmak, küçümseyici sözler söylemek, kişiliğine yönelik eleştirilerde bulunmak çocuğunuzun bundan sonraki başarısına katkı sağlamayacaktır. Karnenin kötü sonuçlarını sürekli ve her fırsatta hatırlatmak, notlar nedeniyle sürekli çocuklarımızı suçlamak yararlı olmayacaktır. Bu olumsuz tutumlar zaten suçluluk hisseden ve üzülen çocuğunuzun psikolojik durumunu ve kendine güvenini daha da kötüleştirecektir.

Peki hiç mi eleştiri olmayacaktır? Tabi ki değil. Doğru olan çocuğunuzla birlikte karneyi değerlendirerek, "Acaba başarısızlığının nedeni ne?" "Sorun nereden kaynaklanıyor?" sorularına cevap bulmak, eksikleri tespit etmektir. Çocuğunuzdan iyi bir başarı beklerken, "Acaba anne-baba olarak kendi üzerimize düşenleri yaptık mı?" diye de kendinize sormanız ve ona göre başarısızlığın nedenlerini ortaya koymanız gerekir. Başarıyı etkileyen sadece çocuğun yeterli düzeyde çalışıp çalışmaması değildir. Sizin çocuğunuza yönelik tutumunuz, sorunlarıyla ilgilenip-ilgilenmemeniz,  evde uygun çalışma ortamı olup olmaması vb. birçok faktör çocuğunuzun başarısı üzerinde etkilidir.

Gelin bu tatilde siz de çocuklarınızla çocukluğunuza dönün. Onlarla yürüyüş yapın, top oynayın, birlikte bisiklete binin, satranç oynayın, yüksek sesle kitap okuyun, birlikte film seyredin, düğme ve sökük dikmeyi öğrenin, birlikte hikâye yazın. Özetle çocuğunuza zaman ayırın.

Kıymetli Meslektaşlarım; 

Öğretmenlerin, sevgi dolu, sabırlı, hoş görülü ve bilge insan olması beklenirken aynı zamanda yenilikleri takip eden, bilgilerini güncelleyen, öğrenmeye açık birer meşale olması beklenir. Bu görev bilinciyle hareket eden sizler, yetiştireceğiniz öğrencilerin başarısıyla her zaman gurur duyabilirsiniz. Unutmayınız ki gelişme ve yükselme, iyi yetişmiş eğitimcilerle yürür.  

Bizlere emanet edilen her çocuk bizim de çocuğumuz evladımızdır. Kendi çocuklarımıza gösterdiğimiz sevgi ve şefkati öğrencilerimize de gösterdiğimiz müddetçe çocuklarımızın başaramayacağı üstesinden gelemeyeceği hiçbir zorluk yoktur. 

Elazığ İl Milli Eğitim Müdürlüğü olarak bu yıl akademik çalışmalarımızın yanında öğrencilerimizin sosyal, kültürel ve sportif etkinliklere katılımlarında da büyük bir ivme ve başarı kazandık. 

Lise Geçiş Sınavı (LGS) bu yıl ilimiz ve öğrencilerimiz için önemli bir milat olmuştur. Elazığ LGS'de Türkiye genelinde ilk 9 il içerisine girerek büyük bir başarı elde etmiştir.

Elazığ Her Yerde Okuyor Projesi :2017 yılı 24 Kasımında başlattığımız proje kapsamında 2017-2018 eğitim öğretim yılının son bulduğu Haziran ayına kadar il genelinde 1 milyon 325 bin 819 kitap ve 113 Milyon 597 bin 127 sayfa kitap okunmuştur. Bu yılki veri girişleri halen devam etmekte olup bu sayının daha da üstüne çıkıldığı şimdiden anlaşılmaktadır. 

Okul Camii Buluşması : İl Müftülüğü ile işbirliği içerisinde yürüttüğümüz proje ile çocuklarımızın milli ve manevi değerlerini tanıması, camii ile buluşmalarının sağlanması, Din Kültürü derslerinin bazen camilerimizde işlenmesi gibi hedefler gerçekleştirilmiştir. 3. Yılını dolduran proje geleneksel bir hal alarak büyümeye devam etmektedir.

Dünya Okudukça, Okunanlar Paylaşıldıkça Güzeldir: Proje kapsamında, gönüllü öğretmenler Gazi Bakım ve Rehabilitasyon Merkezi ile Çocuk Evleri Sitesinde kitap okuma etkinlikleri gerçekleştirmekte, çeşitli hediyeler ile bu kurumlarda yaşayan bireyleri mutlu etmektedir.

Muhabbetimiz Bol Olsun: Müdürlüğümüz, İl Müftülüğü ve Sağlık Müdürlüğü işbirliği ile bu yıl 3. Kez Muhabbetimiz Bol Olsun projesini uygulamaya koyduk. Proje ile rehber öğretmenlerimiz, din görevlileri ve sağlık çalışanları pansiyonlarda kalan öğrencilerimiz ile bir araya gelerek sohbet ve bilgilendirme programları düzenlemekte, ayrıca Gençlik Merkezince de bu çocuklarımıza sosyal, kültürel ve sportif etkinlikler konusunda yardımcı olunmaktadır.

Son iki yıl içerisinde derslik sayısı 5.467'den 5.828'e yükselmiştir. (Resmi/Özel) Tam Gün Eğitime geçmek için çalışmalarımız hızlı bir şekilde devam etmekte olup, okul ve derslik sayımızdaki artış da aynı hızla devam edecektir.

Geleceğe emin adımlarla yürüyen, her gün daha çok büyüyen ve gelişen Türkiye Cumhuriyeti'nin geleceği; milli ve manevi değerlerine bağlı, ülkesini ve milletini seven, üreten ve okuyan çocuklarımızla şekillenecektir. 

Bir kez daha çocuklarımızın güzel ve huzurlu bir tatil geçirmesini dileyerek hepinizi saygıyla selamlıyorum.

Cumhuriyet Mahallesi Lokman Hekim Sok. ELAZIĞ - 0 424 23850 24..25 ..26.. 27..28 ve 0 424 23379 97..98

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.