ELAZIĞ İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Milli Eğitim Müdürü Feyzi GÜRTÜRK´ün 23 Nisan ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı Mesajı

Milli Eğitim Müdürü Feyzi GÜRTÜRK´ün 23 Nisan ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı Mesajı

 

Milletin var olma savaşı vererek ülke yönetimini kendi eline aldığı ve bunu bütün dünyaya ilan ettiği, Türkiye Büyük Millet Meclisinin açıldığı gün olan bugünü bir kez daha kutlamanın onurunu ve mutluluğunu yaşıyoruz.  

         23 Nisan 1920’de yeni bir devletin temeli atılarak Türkiye Büyük Millet Meclisi kurulmuş, egemenlik kayıtsız ve şartsız millete devredilmiştir. Bu nedenle bugün milli mücadele tarihinin olduğu kadar, Türk demokrasi tarihinin de dönüm noktalarından biridir.  

Bugün, milli birlik ve beraberlik duygusu bilinciyle güçlenen, milli irademizin temsil edildiği Türkiye Cumhuriyeti Devletinin temellerinin atıldığı gündür. 

         Bugün milletçe kutladığımız 23 Nisan sadece bir bayram değil, aziz milletimizin varoluş mücadelesi verirken gösterdiği kahramanlığı ve bu mücadelenin sonucunda elde ettiği başarıyı hatırlamak ve bu mücadeleyi verenleri anmak için önemli bir gündür.  

Bugün, dünyanın ilk ve yegâne çocuk bayramı olarak tarihe geçen bu önemli günde tüm dünya çocuklarıyla ulusal egemenlik sevincimizi paylaşıyoruz.  

         Sevgili Çocuklar;  

         Tarih boyunca dört kıtaya adaletle hükmeden ecdadımızın; Hiçte adil olmayan bir savaşla kendisine karşı cephe açan düşmanlarına karşı verdiği bu korkusuz özgürlük mücadelesi, Mehmet Akif’in,  Korkma! Diyerek başlayan İstiklal Marşının da ilk mesajı olmuştur.  

Başka milletlerin egemenliği altında yaşamaktansa kendi kendini yönetme iradesini gösteren aziz milletimiz, bu azim ve kararlılığının sonucunda 23 Nisan 1920’de genç Türkiye Cumhuriyetinin ilk meclisini kurarak demokrasi tarihiminiz en önemli adımlarından birini atmıştır.

Sizler büyük Türk Milleti’nin yarınlarının teminatısınız. Sizleri bilgili, toplumun ihtiyaçlarına cevap verebilecek yeteneklerle donanmış, girişken, okuyan ve okuduğunu yorumlayabilen, bilgiyi üreten, araştırmacı ve sorgulayıcı, küresel düşünen, bilgi teknolojilerine hakim, çağın yeniliklerine ayak uyduran, gündem takip eden değil, gündem belirleyen, milli bilince sahip bir tarzda yetiştirme sorumluluğu üzerimizdedir. 

Mustafa Kemal ATATÜRK; 

"Bütün cihan bilmelidir ki artık bu devletin ve bu milletin başında hiçbir kuvvet yoktur, hiçbir makam yoktur. Yalnız bir kuvvet vardır. O da millî egemenliktir. Yalnız bir makam vardır. O da milletin kalbi, vicdanı ve mevcudiyetidir." diyerek halkın egemenliğinin önemine değiniyordu. 

         23 Nisan; Birlik ve beraberliğimizi pekiştirdiğimiz, millet olarak tasada ve kıvançta bir olduğumuz günlerden biridir. Dün olduğu gibi bugün de egemenliğimize göz dikmiş, içerde ve dışarda bu milletin birlik ve beraberliğini bozmak için türlü oyunlar kuran, gizli ya da açık faaliyetler içinde bulunanlara karşı en büyük silahımız millet olma bilincimiz, kardeşlik duygularımız, sarsılmaz cesaretimiz, birlik ve beraberliğimizdir. 

Sakarya’da, Anafartalar’da, Conk Bayırı’nda, Çanakkale’de, 15 Temmuz günü tüm yurt sathında dedelerinizin ve babalarınızın göstermiş olduğu cesaret, azim ve kararlılık egemenliğimizin teminatı olmuş, dosta güven, düşmana korku salmıştır.

 Bu vesile ile bütün çocukların 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramınızı kutluyor, başta Mustafa Kemal ATATÜRK olmak üzere, bu vatan için canlarını feda eden aziz şehitlerimizi bir kez daha minnet, şükran ve rahmetle anıyorum.  Bayramınız Kutlu Olsun. 

Feyzi GÜRTÜRK

Milli Eğitim Müdürü

 

 

 

Cumhuriyet Mahallesi Lokman Hekim Sok. ELAZIĞ - 0 424 23850 24..25 ..26.. 27..28 ve 0 424 23379 97..98

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.