ELAZIĞ İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Milli Eğitim Müdürü Feyzi GÜRTÜRK'ün LGS Mesajı

Milli Eğitim Müdürü Feyzi GÜRTÜRK'ün LGS Mesajı

Milli eğitim Müdürü Feyzi GÜRTÜRK 20 Haziran 2020 Cumartesi günü yapılan olan Lise Geçiş Sınavı ile ilgili olarak yazılı bir açıklama yaptı. Sınavla ilgili tüm hazırlıkların yapıldığını, gerekli tüm tedbirlerin alındığını ifade eden Müdür GÜRTÜRK, biz sınava girecek olan tüm çocuklarımıza güveniyoruz. Onlar için tüm tedbirlerimizi alarak sınava sağlıklı bir ortamda girebilmeleri için uygun olan tüm şartları sağladık. Öğrencilerimizin ve velilerimizin de içi rahat olsun dedi. 

Müdür GÜRTÜRK açıklamasında sınav öncesi yapılan çalışmalarla ilgili bilgi vererek; 

 "Millî Eğitim Bakanlığının talimatıyla Lise Geçiş Sınavı için gerekli tedbirleri almak için çok hassas davranıyoruz. 

Covid-19 tedbirleri kapsamında bu yıl ilk kez her öğrencimiz kendi okuduğu okulda sınava girecek. 

Sınav, 20 Haziran 2020 Cumartesi günü saat 09:30 ve 11:30'da iki oturum halinde, 2019-2020 öğretim yılında 8'inci sınıfın birinci döneminde uygulanan öğretim programları esas alınarak yapılacaktır. 

İlimiz Merkez ilçede 73 okul, ilçelerimizde 62 okul olmak üzere ilimiz genelinde toplam 135 okulda sınav yapılacak olup, Merkez İlçede 9338, ilçelerimizde 3053 öğrenci olmak üzere toplam il genelinde 12 bin 391 öğrenci sınava girecektir. 

Birinci oturum, 50 soruluk sözel alandan oluşacak ve süresi 75  dakika; ikinci oturum ise 40 soruluk sayısal alandan oluşacak  ve süresi 80 dakika olacaktır. 

Birinci oturum ile ikinci oturum arasında 45 dakikalık ara verilecek olup, arada öğrenciler görevli öğretmenler kontrolünde okul bahçesinde dinleneceklerdir. 

Çocuklarımız okula gittiklerinde sınav giriş belgelerini sıralarının üzerinde bulacaklar. Bakanlığımız tüm öğrencilerimiz için sınav başvurusunu e-okul üzerinden otomatik olarak gerçekleştirdi. 

Yine bu yıl ilk kez her okulumuzda Rehber Öğretmen ve Psikolojik Danışmanlar görev alacak. Bu öğretmenlerimiz öğrencilerimizi yönlendirerek bilgilendirmelerde bulunacak. 

Sınavların yapılacağı tüm okul binalarında temizlik ve hijyen çalışmalarımız yapıldı. Ancak sınavdan bir gün önce bir kez daha hijyen çalışması tekrarlanacak. Velilerimiz bu konuda müsterih olsunlar.

Varsa hasta öğrencilerimiz için ayrı binalar veya sınıflar şimdiden hazırlandı. Bu öğrencilerimiz isterlerse yedek salonlarda isterlerse hastanede sınava alınacaklar. Bununla ilgili tüm tedbirlerimizi de aldık. 

Yine pandemi nedeni ile kendi iline gidemeyen ve geçerli bir mazeret sunan hiçbir öğrencimizi mağdur etmeyeceğiz. Onlar için de yedek salonlarımız hazırlandı. 

Taşıma yoluyla okullarına giden öğrencilerimiz için tüm tedbirler alınarak sınav günü bu çocuklarımız yine sınava girecekleri okullara müdürlüğümüzce taşınacaklar. 

Öğrencilerimiz sınava gelirken elbette maskeyle gelecekler. Ama biz onlara okula girerken yeni bir maske vereceğiz. Tüm öğrencilerimiz için maskelerimiz hazırlanarak okullarımıza teslim edildi. 

Yine okula girişte ve her sınav salonunda el dezenfektanları hazırlandı. Sıralar, kapı kolları ve lavabolar ile öğrencilerimizin temas edebileceği tüm yüzeyler dezenfekte edildi. 

Okula girişlerde yığılma olmaması için sınava gelen her öğrenci anında sınav salonuna alınacak ve böylece yığılmaların önüne geçilmiş olacak. 

Çocuklarımız sınava girecekleri salonda yerlerini aldıklarında ve sosyal mesafe sağlandığında maskelerini çıkararak sınava devam edebilecekler. 

Tüm sınav görevlilerimiz de maskeli olacak ve sınav sorularını dağıtan görevlilerimiz ayrıca eldiven kullanacak. 

Öğrencilerimiz cevap kağıdı üzerinde bulunan imza kısmını daha önce tükenmez kalemle imzalıyorlardı. Ancak bu sınavda imzalarını kendi kullandıkları kurşun kalemle atabilecekler. 

Bu sınavda velilerimizi tedbir amaçlı olarak okul bahçelerine almıyoruz. Çocuklarımızın sağlığı için bu konuda velilerimizden de anlayış bekliyoruz. Ayrıca yine velilerimizden okul dışında çocuklarını beklerken yığılma oluşturmamalarını istiyoruz. 

Sınav günü ve saatinde tüm vatandaşlarımızdan çocuklarımız geleceği için anlayış bekliyoruz. Özellikle sınavların yapılacağı okullarımızın yakınlarında ve çevresinde bulunan iş makinalarının çalıştırılmaması ve inşaatlarda çalışmaların durdurulması için gerekli görüşmelerimizi sağladık. 

Tüm öğrenci ve velilerimiz müsterih olsun. Öğrencilerimiz için güzel bir sınav olmasını diliyorum. Rahat olsunlar, başarılı ve güzel bir sınav geçirsinler" dedi.

 

Cumhuriyet Mahallesi Lokman Hekim Sok. ELAZIĞ - 0 424 23850 24..25 ..26.. 27..28 ve 0 424 23379 97..98

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.