ELAZIĞ İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Milli Eğitim Müdürü Feyzi GÜRTÜRK´ün Yarıyıl Tatili Mesajı

Milli Eğitim Müdürü Feyzi GÜRTÜRK´ün Yarıyıl Tatili Mesajı

 

Başta öğrencilerimiz olmak üzere, öğretmenlerimizin ve velilerimizin göstermiş oldukları üstün gayret ve çalışmaların semeresinin alındığı karne gününde hepinizi içtenlikle kutlar, güzel bir tatil geçirmenizi dilerim. 

İlimizde 474 okul ve kurumda 127 Bin öğrenci ve 8 Bin 500 öğretmenle sorunsuz bir şekilde yarıyıl tatiline giriyor olmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Bu tatil çocuklarımızın dinlenmeleri, kendilerine zaman ayırmaları, ilimizdeki tarihi ve turistik mekanları gezmeleri, sevdikleriyle ve aileleriyle zaman geçirmeleri için önemli bir fırsat olacaktır. 

Çocuklarımızın okul başarıları, sadece kendilerini ve ailelerini değil, bütün eğitim camiamızı ilgilendirmesi bakımından üzerine dikkatle eğilmemizi gerektiren bir husustur. Bunun yanında çocuklarımızın karne notlarının sadece onların eğitimdeki başarısını değil, genel olarak hepimizin bu konudaki çabalarının sonuçlarını ölçtüğünü de belirtmek isterim. 

Günümüzün eğitim anlayışında varılmak istenen hedef; okul-öğrenci-veli işbirliğinin daha güçlü olduğu, ailelerin eğitim sürecinin her aşamasında daha etkin rol aldığı, okulların birer yaşama alanına dönüştüğü okul iklimini oluşturmaktır. 

Sevgili Öğrenciler 

Eğitim öğretimde bir yarıyılı tamamlayarak karnelerinizi aldınız. Her birinizi gayretli çalışmalarınızdan ötürü içtenlikle kutluyorum. Karnenizdeki notlarınız ne olursa olsun; umudunuzu, cesaretinizi, çalıştığınız takdirde başarılı olacağınıza dair inancınızı, yapabileceğinize dair güvenizi hep diri tutun. 

Ders Zamanı Ders, Tatil Zamanı Tatil Yapın 

15 günlük tatil süresini en iyi şekilde değerlendirin. Bir yarıyıl boyunca ders çalıştınız, çabaladınız ve bugüne geldiniz. Tatiliniz süresince kendinize zaman ayırın, arkadaşlarınızla güzel vakit geçirin, akrabalarınızı ve yakınlarınızı ziyaret edin, kitap okuyun, zamanınızı spor ve kültürel etkinliklerle geçirerek varsa derslerle ilgili eksiklerinizi gözden geçirin. 

Değerli Öğretmenler 

Eğitim sisteminin temel bileşenleri merkezde öğrenci olmak üzere öğretmen ve okuldur. Sizler dünyanın en onurlu mesleklerinden biri olan öğretmenlik mesleğini icra etmektesiniz. Öğretmenler olarak bize emanet edilen sevgili çocuklarımızı şekillendirirken anne baba şefkati ile onlara yaklaştığınızı, onları kendi çocuklarınızdan ayırmadığınızı biliyorum.  

Hayatın İnşası İçin Çocuklar Bizim Mihenk Taşımızdır. 

Öğretmenin malzemesi insandır. İnsanı işleyen bir sanatkârın mesleki hassasiyetinin ve haysiyetinin öncelenmesi, toplumun geleceğinin garanti altına alınması demektir. Bizler hayatı ve geleceği inşa ederken çocuklarımızı çağın gerektirdiği değişim ve dönüşüme de hazırlamalıyız. 

Okuyan, düşünen ve akleden bir neslin inşası Türkiye’nin geleceğinin de inşası anlamına gelir. Geçmişiyle bağını koparmayan, milli ve manevi değerlerine bağlı, geleceğe hazırlanırken de içinde yaşadığımız çağın şartlarına uyum sağlayan bir nesil ülkemizin ve geleceğimizin inşasında mihenk taşı olacaktır. 

Değerli Veliler 

Çocuklarımızın sağlıklı ve mutlu gelişimlerinde, okul başarılarında en az öğretmenler kadar anne-babalarında rolü bulunmaktadır. Çocuklarımızın karneleri aynı zamanda anne-babalar olarak onlarla ne ölçüde ilgilendiğimiz, ne ölçüde destek olduğumuz hakkında fikir veren birer ayna niteliğindedir. 

Çocuklarınızı İsterlerse Başarılı Olabilecekleri Konusunda Motive Edin 

Karne notları nedeniyle çocukların özgüvenini zedeleyecek tutumlardan özenle kaçınmanızı, çocuklar üzerinde yıkıcı etkiler oluşturacak tepkiler yerine, yapıcı, onarıcı, destek ve teşvik edici bir yaklaşım benimsemenizi sonuç alıcı olması bakımından çok önemli görüyorum. Cesareti kırılmış, özgüveni zedelenmiş bir çocuğun hayatı boyunca hatırlayacağı olumsuz etkiler, telafisi her zaman mümkün olan karne notlarından daha önemlidir. 

Bunun yanında çocuklarınıza karne hediyesi alırken de aşırıya kaçmayın. Unutmayınız ki çocuğunuza alabileceğiniz en güzel hediye kitaptır. 

Çocuğunuzu Başka Çocuklarla Kıyaslamayın. 

Her çocuk ayrı bir dünyadır. Her çocuğun kendine özgü kabiliyetleri, farklı yetenekleri ve ilgi alanları vardır. Bu nedenle çocuklarınızı karne döneminde başka çocuklarla asla kıyaslamayın. Yapacağınız kıyaslamanın çocuğunuza faydadan çok zarar vereceğini asla unutmayın. 

Bir kez daha bu tatilin tüm öğrenci, öğretmen ve velilerimize hayırlı olmasını diliyor, bütün çocuklarımızın iyi bir tatil geçirmesini dileyerek saygı ve sevgilerimi sunuyorum.

 

Cumhuriyet Mahallesi Lokman Hekim Sok. ELAZIĞ - 0 424 23850 24..25 ..26.. 27..28 ve 0 424 23379 97..98

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.