ELAZIĞ İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Müdür GÜRTÜRK´ün Yükseköğretim Kurumları Sınavı ile ilgili açıklamaları

Müdür GÜRTÜRK´ün Yükseköğretim Kurumları Sınavı ile ilgili açıklamaları

 

Milli Eğitim Müdürü Feyzi GÜRTÜRK Yeni Sınav sistemi ile ilgili değerlendirmelerde bulundu. Sadeleştirilen ve öğrencilerin sınav kaygısını en aza indirmek amacıyla 3 oturuma düşürülen Yükseköğretim Kurumları sınavı ile ilgili bir açıklama yapan Müdür GÜRTÜRK; 

“Bildiğiniz üzere Sayın Cumhurbaşkanımızın hem ortaöğretime geçiş sistemi ile ilgili hem de yükseköğretime geçiş sistemi ile ilgili mevcut uygulamalara dönük olarak eleştirilerde bulunması ve  var olan problemlerin ortadan kaldırılarak çocuklarımız ve gençlerimizin yoğun sınav stresinden ve baskısından kurtarılıp daha uygun yöntemlerin hayata geçirilmesi yönündeki talimatları doğrultusunda hem Milli Eğitim Bakanlığında hem de YÖK’te bir çalışma başlatılmıştı.

Bu yöndeki çalışmaların bir parçası olarak YÖK tarafından yürütülen çalışmalar sonuçlandırılıp bugün itibariyle üniversiteye girişte uygulanacak yeni sistem açıklanmıştır. Bu seneki ilk sınavda uygulanacak olan yeni sınavın adı “Yükseköğretim Kurumları Sınavı”dır. Daha önceki sistemde 6 oturumda gerçekleştirilen sınavlar 3 oturuma indirilmiştir ve bir hafta sonunda bu 3 oturum da bitirilecektir. Bunun yanı sıra 18 farklı puan türü uygulaması 5’e indirilmiştir. Yeni uygulanacak sistemde adaylar iki ayrı oturuma katılacaktır. İlk oturumda adaylar temel yeterlilik (Türkçe ve Matematik) testini alacaktır. Temel Yeterlilik Testi (TYT), geçtiğimiz senelerde olduğu gibi bu sınavda da Milli Eğitim Bakanlığımızın ortak müfredatına dayalı olacaktır. Bu birinci oturuma bütün adayların girmesi zorunlu olacaktır. 40 Türkçe ve 40 Matematikten oluşan Temel Yeterlilik Testi Cumartesi sabah uygulanarak Temel Yeterlilik Testi puanının belirleyecektir. 

Öğleden sonraki ikinci oturumda ise farklı testlerin olduğu, önceki yıllardaki LYS’ye benzer bir sınav yapılacaktır. Üçüncü oturum olarak ise Pazar günü “Yabancı Dil Sınavı” uygulanacaktır. 2. Oturumda edebiyat-coğrafya-sosyal bilimler-matematik ve fen bilimleri sorularını kapsayan bir test uygulanacaktır.  Bu yeni sistemde Türkçe ve Matematik merkezdedir ve temel yeterliliği belirlemeye yönelik bir değerlendirme olacaktır. 

Özel yetenekle öğrenci alan programlarda geçen sene olduğu gibi baraj puanı bu yıl da aynı tutulmuştur. Temel Yeterlilik Sınavına giren ve en az 150 alan adaylar, özel yetenekle öğrenci alan lisans programlarını tercih edebileceklerdir. Ön lisans ve lisans programlarının tercih edilebilmesi için gerekli olan baraj puanlarında bir değişiklik yapılmayacaktır. 

Ancak bu yeni sistemde farklı bir uygulama daha getirilmiştir. Bu da Temel Yeterlilik Testi puanı 200 ve üzerinde olan adaylar isterlerse veya tercih yapıp yerleşmemişlerse bu puanlarını bir sonraki yıl da kullanabileceklerdir. 

Evet yeni sistemimiz özetle bu şekildedir. Bu yeni sistem eski sisteme göre riski daha sade ve yalın olarak hazırlanmıştır. 

Ayrıca Temel Yeterlilik Testinde 40 Matematik ve 40 Türkçe sorusunun olması da sınavlarda artık öğrencilerin okuma, okuduğunu algılama becerilerinin ön plana çıkarılacağının göstergesidir. Bu nedenle her fırsatta önemle vurguladığımız okuma alışkanlıklarının kazanılması konusunu bir kez daha öğrencilerimize hatırlatmak istiyorum. 

 Yeni sistemin öğrencilerimize, velilerimize ve tüm eğitim camiamıza hayırlı olmasını diliyorum” dedi.

 

Cumhuriyet Mahallesi Lokman Hekim Sok. ELAZIĞ - 0 424 23850 24..25 ..26.. 27..28 ve 0 424 23379 97..98

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.