ELAZIĞ İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Naide Karakaya İlkokulunda Barınan Öğrencilerimiz İle Bir Araya Geldik.

Naide Karakaya İlkokulunda Barınan Öğrencilerimiz İle Bir Araya Geldik.

Milli Eğitim Müdürlüğümüz tarafından depremzede çocuklarımıza yönelik olarak düzenlenen Psikososyal Destek çalışmaları Naide Karakaya İlkokulunda Milli Eğitim Müdürü Feyzi GÜRTÜRK'ün de katılımı ile devam etti. 

Depremin ilk gününden itibaren sahaya inen uzman ekiplerimiz tarafından başlatılan Psikososyal destek çalışmaları kapsamında 15 bin öğrenci ve velimize ulaşıldı.

Milli Eğitim Müdürü Feyzi GÜRTÜRK öğretmenlerimiz tarafından gerçekleştirilen çalışmalar hakkında yaptığı açıklamada;

"Elazığ merkezli depreminin hemen ardından çocukların yaşadıkları korkuyu yenmeleri için Millî Eğitim Bakanı Ziya Selçuk'un PDR uzmanı ve Rehber Öğretmen meslektaşlarıyla birlikte bölgeye gelerek bizzat başlattığı psikososyal destek çalışmaları aralıksız bir şekilde devam ediyor. Depremin etkilendiği ilimizde PDR uzmanları, Rehber Öğretmen ve oyun terapistleri çocukların yaşadıkları travmayı sağlıklı olarak atlatabilmeleri için yoğun çaba gösteriyor. 

Öğretmenler ve eğitimcilerin yanı sıra ailelerin de evde çocuklarına doğru adımlarla yardımcı olabilmeleri için desteğe ihtiyacı var. Millî Eğitim Bakanlığı Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürlüğü bu noktadan hareketle ailelere yönelik bir çalışma hazırladı. 

Her yaştan çocuğa uygun önerilerin ve deprem travmasını atlamaya yönelik yol haritasının çizildiği "Aileler İçin Çocuklara Yardım Kılavuzu", ilimizde dağıtılmaya başlandı. 

Psikolojik travma tepkilerinin, yaşanan depremin hemen ardından ortaya çıkabileceği gibi gecikmeli olarak sonraki zamanlarda da kendini gösterebileceğinin belirtildiği kılavuzda 5 yaş ve altındaki çocuklar, 6-11 yaş arasındaki çocuklar, 12-17 yaş grubu çocuklarda görülebilecek ortak psikolojik travma tepkileri ele alınıyor. Kılavuzda ayrıca, yaşanan tepkiler karşısında izlenmesi gereken yol ve yöntemler yer alıyor. 

İl Milli Eğitim Müdürlüğü olarak ilk günden bu yana ilimizde oluşturduğumuz 40 ayrı ekip şehrimizin her bölgesindeki depremzede vatandaşlarımıza ulaşarak çalışmalarını aralıksız bir şekilde sürdürüyor. Bugün itibari ile 15 bin çocuğumuza ve vatandaşımıza ulaşmış durumdayız" dedi. 

Dinleyin, Güven Verin, Oyun Oynayın 

"Aileler İçin Çocuklara Yardım Kılavuzu"nda tüm yaş grupları için ortak yol haritasında şu öneriler yer alıyor: Ailelere çocukların ve dolaylı olarak kendilerinin, bu zorlu süreci doğal ve sağlıklı atlatabilmeleri için "çocuklarınızı dinleyin, yaşanan duyguları normalleştirin, çocukların güvende olduklarını hissettirerek rahatlatın, güvende olduklarına dair çocuklarınıza moral verin, onları cesaretlendirmek için takdir edin, oyun oynayın, günlük rutinlerini koruyun, doğru bilgi edinin" gibi öneriler sıralanıyor. En önemlisi de ebeveynlerin de yaşadıklarıyla baş etmeleri için kendilerine zaman ayırmaları ve sağlıklarına dikkat etmeleri gerekliliğinin altı çiziliyor. Kılavuzda çocuğun deprem sonrasında aşırı tepkilerinin neler olabileceği belirtilerek, böyle durumlarda okul rehberlik servisi ya da ruh sağlığı uzmanlarına başvurmaları öneriliyor. 

Ayrıca, depremin yaşandığı bölgede ders zilinin çalmasıyla birlikte tüm okullarda öğrencilere yönelik üç oturumdan oluşan bir psikoeğitim programı uygulanacak. 

Deprem ve Psikolojik Travma Öğretmenler İçin Yardım Kılavuzu 

Öğretmenler için hazırlanan kılavuzda ise, deprem gibi zorlu bir olayın ardından insanların kendilerini yeniden güvende hissetmek ve depremin olumsuz etkilerini azaltmak için yeterli çaba göstermesi gerektiği bilgisi yer alıyor.  Kılavuzda, deprem sonrasında kişinin kendisine ve yakınlarına yardımcı olmak için çeşitli öneriler sunuluyor. 

Kılavuzda, travmatik bir olaya verilen ortak tepkiler sıralandıktan sonra, deprem sonrasında toparlanmaya yardımcı olabilecek bazı öneriler şu şekilde sunuluyor: Sağlınızı Önemseyin, Kendinize Zaman Verin, Günlük Yaşantınıza Devam Etmeye Çalışın, Aileniz ve Arkadaşlarınızla Zaman Geçirin, Duygu ve Düşüncelerinizi Paylaşın, Yaşadıklarınızı Yazmayı Deneyin, Ani Kararlar Almayın, Medyayı Sağlıklı Kullanın, Uzmana Başvurun.

 

06-02-202006-02-202006-02-202006-02-202006-02-202006-02-202006-02-202006-02-2020 06-02-2020

Cumhuriyet Mahallesi Lokman Hekim Sok. ELAZIĞ - 0 424 23850 24..25 ..26.. 27..28 ve 0 424 23379 97..98

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.