ELAZIĞ İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Okul-Sektör İşbirliğinde Mesleki ve Teknik Eğitim Okul Yönetim Kurulu Çalışmaları ve Protokol İmza Töreni Gerçekleştirildi.

   
Okul-Sektör İşbirliğinde Mesleki ve Teknik Eğitim Okul Yönetim Kurulu Çalışmaları ve Protokol İmza Töreni Gerçekleştirildi.

 

Bakanlığımızca, mesleki ve teknik eğitim alanında yapılacak çalışmalarda sektör, ilgili meslek kuruluşları ve yerel yönetimlerin desteğini alarak, katılımcılık ve şeffaflık ilkeleri çerçevesinde daha nitelikli bir mesleki ve teknik eğitimi gerçekleştirmek amacıyla her ilçede; il/ilçe milli eğitim müdürlüklerinin ilgili yöneticilerinin, mesleki ve teknik ortaöğretim okul/kurum müdürlerinin, sektör ve meslek kuruluşu temsilcilerinin, belediye ve ilgili diğer kamu ve özel kurum ve kuruluş temsilcilerinin üye olarak yer alacağı “Mesleki ve Teknik Eğitim Okul Yönetim Kurulu”  çalışmaları başladı.

Öğretmenevi Toplantı Salonunda gerçekleştirilen kurul toplantısına İl Milli Eğitim Müdürü Ahmet BAĞLITAŞ ile birlikte Elazığ Belediyesi, Cumhuriyet Başsavcılığı, Fırat Üniversitesi, Emniyet Müdürlüğü, Kamu Kurum ve Kuruluşlarının temsilcileri ile özel sektör temsilcileri ve okul müdürleri katıldılar. 

Yapılan bilgilendirme ve protokol imza programında bir konuşma yapan Milli Eğitim Müdürü Ahmet BAĞLITAŞ; 

“Gerek Milli Eğitim Bakanlığımız gerek Elazığ Valiliği ve İl Milli Eğitim Müdürlüğümüz olarak en öncelikli gündemimizin meslek eğitimi olduğunu, meslek eğitimini "memleket meselesi" olarak gördüğümüzü ifade etmek isterim. 

Bilimsel ve teknolojik gelişmeleri takip etmekte bile güçlük çekilen bir zamanda ve kıyasıya bir ekonomik yarış içindeyken çağıyla rekabet eden, bilgiyi ve yüksek katma değerli ürünleri üreten ve ürettiğini ihraç etiği alanda marka olan bir Elazığ istiyoruz. 

 Bunun yolu nitelikli bir mesleki eğitimden geçmektedir.. Hedefimizin çağdaş uygarlık seviyesinin üstüne çıkmak olduğunu, bunun için de eğitimi çağın ihtiyaçları doğrultusunda yeniden yapılandırarak, eğitimle ilgili teknolojik ve bilimsel gelişmeleri eğitim sistemimize zamanında uygulamak için bizler canla başla çalışmaktayız. 

Bu toplantının asıl amacı; ortak aklı bulmak ve  bunun neticesinde Elazığ genelinde Mesleki Teknik Eğitim İle ilgili olarak yeni politikalar geliştirebilecek, yeni fikir alanları açabilecek ve bunların uygulanmasını sağlayacak Mesleki Teknik Eğitim Kurumları Yönetim Kurulu Üyelerini belirlemektir.   

İlimizde vasıfsız iş gücü fazlalığı, sanayicinin ise kalifiye eleman bulma sorunu bulunmaktadır. Bu durum, esas itibarıyla mesleki ve teknik eğitim ile iş dünyası arasındaki kopukluğu göstermektedir. Hatta bazı alanlarda hiç olmadığını ifade etmektedir. İş dünyası ile eğitim sistemi arasındaki yeterli nitelikte, çeşitlilikte ve sayıda iş gücü yetiştirilmesine de engel olmaktadır. En büyük problemimiz; Mesleki ve teknik eğitimde ifade edilen, teorik bilginin alındığı, esas eksikliğin beceri eğitiminde olduğudur. Biz de bu eksiklikleri gidermek için Mesleki ve Teknik Eğitim Kurumlarımızın Yönetimlerine temsilcilerinizi alarak sizlerin bizlere önerecekleri çözüm önerileri konusunda daha aktif bir çalışma planı ön görmekteyiz. “ dedi.  

İl Müdürü BAĞLITAŞ’tan sonra kurul çalışmaları hakkında 100. Yıl Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Müdürü Fetulla KILIÇ tarafından katılımcılara bilgilendirme yapıldı. 

Program Kamu Kurum ve Kuruluş temsilcileri ile Özel Sektör temsilcilerinin protokol imza programı ile son buldu.


30-12-201630-12-201630-12-201630-12-201630-12-201630-12-2016

 

 

 

 

Cumhuriyet Mahallesi Lokman Hekim Sok. ELAZIĞ - 0 424 23850 24..25 ..26.. 27..28 ve 0 424 23379 97..98

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.