ELAZIĞ İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

"Engelli Çocuklarımıza Engelsiz Eğitim" Projesi Kapsamında Avrupa´da İncelemeler Yapıyoruz.

"Engelli Çocuklarımıza Engelsiz Eğitim" Projesi Kapsamında Avrupa´da İncelemeler Yapıyoruz.

Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu Sivil Düşün Programı kapsamında desteklenen “Engelli Çocuklarımıza Engelsiz Eğitim” projesinin ilk aşaması Hollanda ziyaretleri ile başladı. Elazığ İl Milli Eğitim Müdürü Feyzi GÜRTÜRK ve Proje Koordinatörü Şükran Evciman Topal’ın liderliğindeki inceleme heyeti Hollanda’da engelli okullarını ve kuruluşlarına ziyaretlere başladı.

Program kapsamında ilk önce Amsterdam’da bulunan Orion School’a ziyaret gerçekleştirildi. Okul Direktörü Jack Deen tarafından okul ve çalışmalar hakkında heyete ön bilgi verildi. Ağırlıklı olarak bedensel engelli çocukların eğitim gördüğü bu okuldaki fiziki koşullarda incelemede ele alındı. Devamında okul içerisindeki sosyal alanlar, sağlık birimleri ve eğitim süreçleri hakkında tecrübe paylaşımı amaçlı bir teknik gezi yapıldı. Hollanda eğitim sistemi, engellilere yönelik eğitim faaliyetleri ve okulda öğrenim gören çocukların sağlık sorunlarının takibine ilişkin süreç hakkında yöntemler anlatıldı. Karşılıklı görüş alışverişi yapılarak toplantıya devam edildi. Ziyaret edilen okulun öğrencilerine Elazığ Devlet Klasik Türk Müziği Korosu Ses Sanatçısı (Müzik Terapist) Rabia Koşar tarafından Osmanlı’da yaygın bir şekilde uygulanan makamlarla şifa dinletisi yapıldı. Öğrenciler tarafından büyük bir ilgi ile izlenen dinleti sonrasında, program Orion Okulları Direktörü Jack Deen’e takdim edilen Çayda Çıra ve Ulu Camii figürlü anı şilti takdimi ile tamamlandı.


Günün devamında Olympus Spectrum School’a yapılan inceleme ziyaretinde Okul Direktörü Claire Römer’den bilgiler alındı. İnceleme heyetini bilgilendiren Römer daha sonra okuldaki eğitim sistemi hakkında bilgiler verdi. Spectrum okullarında bedensel, otistik, disleksi ve benzeri sorunları olan çocukların eğitim süreçlerini inceleyen ekip okul içerisindeki sınıfları da ziyaret edip öğretmenlerden bilgiler aldı. Proje Koordinatörü ve Sınıf Öğretmeni Şükran Evciman Topal tarafından Türkiye’de evde eğitim sistemi ve disleksi konularında bilgiler aktarıldı. Elazığ İl Milli Eğitim Müdürü Feyzi GÜRTÜRK tarafından Türk eğitim sistemi ve engellilere yönelik Türkiye’deki son yıllardaki iyi uygulama örnekleri anlatıldı. 

Elazığ Devlet Klasik Türk Müziği Korosu Ses Sanatçısı (Müzik Terapist) Rabia Koşar tarafından bu okulda gerçekleştirilen makamlarla şifa dinletisi çocukların büyük beğenisini toplarken, Türkiye’de tatil ve iş amaçlı bulunan öğretmenler Kanun ve Keman eşliğinde icra edilen eserlere tempo tutarak katkı sağladı.

17-04-201917-04-201917-04-201917-04-201917-04-201917-04-201917-04-201917-04-201917-04-2019

Cumhuriyet Mahallesi Lokman Hekim Sok. ELAZIĞ - 0 424 23850 24..25 ..26.. 27..28 ve 0 424 23379 97..98

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.