ELAZIĞ İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Talim ve Terbiye Kurulu Başkanı Alpaslan DURMUŞ Yerli Yazılım İçin Elazığ´da

Talim ve Terbiye Kurulu Başkanı Alpaslan DURMUŞ Yerli Yazılım İçin Elazığ´da

 

Fırat Üniversitesi Öğretim Üyelerinin hazırladığı, FETÖ veya diğer terör örgütleri ile irtibat ve iltisakı kesinleşmiş kişilerin yayınları ve terör örgütlerinin sıklıkla kullandığı kelimeler ile subliminal bir mesaj verilip verilmediği yönünde uyarı veren yerli ve milli intihal.net programının tanıtım toplantısı İŞGEM’de gerçekleştirildi. 

FETÖ veya diğer terör örgütleri ile irtibat ve iltisakı kesinleşmiş kişilerin yayınları ve terör örgütlerinin sıklıkla kullandığı kelimeler, subliminal bir mesaj verilip verilmediği yönünde uyarı veren yerli ve milli program intihal.net Fırat Üniversitesi öğretim üyeleri tarafından hazırlanarak, Milli Eğitim Bakanlığına hibe edilmişti. Fırat Üniversitesi öğretim üyelerinden Prof. Dr. Ahmet Bedir Özer, Serdar Yavuz ve Doç. Dr. Özcan Bayrak, Türkiye’deki üniversitelerin dünyada bulunan 2 intihal yazılım şirketine yaklaşık her yıl 30 milyon lira verdiklerini öğrendi. Bunun üzerine çalışmalara başlayan 3 doçent, Teknokent’te Asos Eğitim Bilişim Danışmanlık ve Otomasyon şirketini kurdu. 17 kişilik ekibi ile çalışmalara başlayan doçentler, büyük bir başarıya imza atarak milli ve yerli İntihal programını geliştirdi. Milli Eğitim Bakanlığına, Ankara’da imzalanan protokolle hibe edilen programın tanıtımı İŞGEM’de gerçekleştirildi. 

Toplantıya katılan Milli Eğitim Bakanlığı Talim ve Terbiye Kurulu Başkanı Alpaslan Durmuş, intihal.net programına sağlanan veriler sayesinde Kanun Hükmünde Kararnameler (KHK) ile atılmış, terör örgütleri ile irtibatı kesinlik kazanmış bir takım isimlerin sisteme girilmesi sayesinde bu isimlerin herhangi bir kitabı hazırlayanlar arasında yer alıp almadığın tespit edileceğini kaydetti. 

Talim ve Terbiye Kurulu Başkanı Durmuş açıklamasında; 

 “FETÖ´nün, PKK´nın veya diğer terör örgütlerinin sıklıkla kullandıkları bir takım kelimeleri biz tarama suretiyle tespit edeceğiz ve bu kelimeler ile alakalı programda yapılmış bir uyarlamayla bize uyarı verecek. Dolayısıyla, bağlamında bu kelimelere bakmak suretiyle herhangi bir terör amacı taşıyor mu taşımıyor mu tespit etmek suretiyle daha yerinde bir denetim yapabilmiş olacağız. FETÖ´nün bir takım elektronik kaynaklarını veya bir takım kitaplarını senkronize etmek suretiyle arka tarafa yerleştirmiş olacağız. Bu kaynaklardan herhangi bir alıntı veya subliminal bir mesaj gayreti olup olmadığını da tespit etmiş olacağız" dedi. 

Durmuş ardından, imzalanan protokolün detaylarını açıklayarak, “İnternetteki arkadaşlarımızın böyle bir çalışma yaptıklarından haberimiz yoktu. Bu araştırmalarımız esnasında gördük ki memlekette böyle bir çalışma yapan var. Biz burada teknik çalışmaları bitirdik ancak satın alma sürecinde satın almayı kolaylaştıracak şeyler olmadığını görünce pes etmek üzereydik. Sezona bu yazılımı satın alacak olsak ve yazdıracak olsak en az 4 ay gerek ve bu 4 ay bize bu süreçte yetişme şansını kaybettirecek. Biz hocamızı davet ettik ve geldiler. Ankara’da ağırlayıp programlarını kendi ağızlarından dinledik” dedi.

14-05-201814-05-201814-05-201814-05-2018

Cumhuriyet Mahallesi Lokman Hekim Sok. ELAZIĞ - 0 424 23850 24..25 ..26.. 27..28 ve 0 424 23379 97..98

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.