ELAZIĞ İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

TEOGS Çalışma Toplantıları Sonucunda Hazırlanan Rapor Yayınlandı.

TEOGS Çalışma Toplantıları Sonucunda Hazırlanan Rapor Yayınlandı.

 

09-24 Mart tarihleri arasında ilimizde bulunan tüm okulların idareci ve branş öğretmenlerinin katılımı ile gerçekleştirilen ve öğrencilerimizin sınavlardaki başarılarını etkileyen unsurların tartışıldığı çalışma toplantıları sona ermiştir. 

Yapılan toplantılar sonucunda tespit edilen problemler ve öğrenci başarılarını arttırıcı çözüm önerileri belirlenerek, yapılan çalışma bir rapor haline getirilmiştir. 

İlimizin ulusal bazda yapılan TEOGS, YGS e LYS gibi sınavlarda istikrarlı bir ivme ile başarılarını arttırmasına yönelik olarak yapılan bu çalışmanın sonucunda elde edilen veriler bir rapor halinde tüm eğitim kurumlarımıza gönderilecektir. 

Özellikle TEOGS ile ilgili yapılan TEOGS 2015-1. Değerlendirme ve Paylaşım Toplantılarında problemler ve çözüm önerileri şu başlıklar altında tespit edilmiştir: 

-İlimizde Okul ve derslik sayısı arttırılarak bir an önce tüm okullarımızda Normal Eğitime geçilmeli, 

-Öğrencilerimizin okuduklarını anlamada güçlük çektikleri be nedenle öğrencilere  kitap okuma alışkanlığının kazandırılması ve okul kütüphanelerinin aktif bir şekilde öğrenciler tarafından kullanımının sağlanması, 

-Öğretmenlerimizin öğrencilerini daha iyi tanımaları için özellikle sınıflarında  problemli öğrencileri tespit edip (parçalanmış aile çocukları, maddi durumu yetersiz öğrenciler, başka illerden ilimize göç ile gelmiş kültürel yönden farklılıkları olan öğrenciler vb.)  bu öğrencilerin evlerine  ziyaretler düzenlenerek veliler ile iletişim kurulması, 

-Dersimizi öğrencilerimize sevdirmemiz, onlara sevgi ile yaklaşmamız ve öğretimin yanında çocuklara eğitim vermeye de özen göstermemiz, 

-Özellikle Matematik ve Fen derslerini öğrencilere şekillerle, oyunlarla anlatmalı ve günlük hayattan somut örnekler vererek  uygulamalarla dersleri anlatılmalı, 

-Öğretmenler ve öğrenciler sadece derslerde değil  ortak spor ve kültürel alanlarda da birlikte zaman geçirmeli, 

-İl genelinde kaliteli bir soru havuzu oluşturularak tüm öğretmenlerin ve öğrencilerin bu havuzdan faydalanmaları sağlanmalı, 

-Özellikle Fen ve Teknoloji Derslerinde kullanılan labarovatuvar eğitim materyalleri eksiklerinin giderilmesi, 

-TEOG sınavına hazırlık için hafta sonları düzenlenen kurslara devam edilmeli, 

-İl genelinde Belediyeler ile işbirliği yapılarak her mahallede spor sahaları yapılarak ilgili branştaki öğretmenler özellikle hafta sonları kurs düzenlemeleri için görevlendirilmeli ve özellikle teorik derslere ilgisi az olan öğrencileri bu kurslara yönlendirerek onların olumsuz çevre ve arkadaş gruplarından uzaklaşmaları sağlanmalıdır. 

Yapılan çalışma toplantılarında tespit edilen bu aksaklıklar ve çözüm önerilerinin yanı sıra Palu ve Alacakaya ilçelerimizde de toplantılar yapılmış ve özellikle şu çözüm başlıkları tespit edilmiştir. 

-Kırsal ve dezavantajlı bölgelerde özellikle Okulöncesi ve İlkokul eğitim öğretimine ağırlık verilmeli, 

-Öğrenci velileri bilinçlendirilmeli ve özellikle kız çocuklarının okullaşması ve okuldaki kurslara devam etmeleri sağlanmalı kırsal bölgelerdeki ilkokul öğretmenleri maddi ve manevi açıdan desteklenmeli, 

-Öğrencilerin kitap okuma alışkanlığı kazanmaları için özellikle ilkokul 4.sınıf ve ortaokul döneminde çalışmalara ağırlık verilmelidir. 

Ayrıca kırsal ve dezavantajlı bölgelerde kadrolu öğretmenlerin az olması ve eğitim öğretim faaliyetlerinin ücretli öğretmenlerle sürdürülmesi öğrenci başarılarını olumsuz yönde etkilemektedir. 

Çalıştaylar sonucunda tespit edilen problemler ve çözüm önerileri ortaokullarımıza gönderilmiş, TEOGS başarılarını arttırmaya yönelik her türlü çalışmanın bir an önce yapılması istenmiştir. 

İlimizin bu ve benzeri sınavlarda Türkiye ortalamasının üzerinde ve üst sıralarda başarı göstermesi için bundan sonrada bu tür çalıştaylar düzenlenecek olup, öğrencilerimizin başarıları için her türlü tedbir müdürlüğümüz tarafından alınacak,  iyileştirme çalışmaları da devam edecektir.

 

 

 

 

 

Cumhuriyet Mahallesi Lokman Hekim Sok. ELAZIĞ - 0 424 23850 24..25 ..26.. 27..28 ve 0 424 23379 97..98

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.