ELAZIĞ İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

TOYGUN TEKNOFEST'e Hazır....

TOYGUN TEKNOFEST'e Hazır....

Öğrencilerimizin hazırladığı projeyi Elazığ Bilim Sanat Merkezinde inceleyerek kurum müdürü Zülfü Yapıcı ve Takım Kaptanı Hüseyin Karakaya'dan bilgi alan Milli Eğitim Müdürü Feyzi GÜRTÜRK:  

"Bilim ve Sanat Merkezi öğrencilerinden oluşan 5 kişilik İHA ekibi Cumaali Şimşek ve Osman Gür hocaların danışmanlığında 8 aylık bir çalışma sonucunda hazırladıkları TUYGUN adlı İnsansız Hava Aracının uçuşunu geçtiğimiz günlerde başarıyla gerçekleştirdiler. 

Öğrencilerimiz tarafından hazırlanan TUYGUN isimli İnsansız Hava Aracımız 15 Eylül tarihinde Gaziantep'te TEKNOFEST kapsamında gerçekleştirilecek olan TÜBİTAK İHA yarışmasında ilimizi temsil edeceklerdir. 

İlimizde yaşanan deprem felaketi ve sonrasında bütün dünyayı etkisi altına alan pandemi sürecine rağmen öğrencilerimiz kavramsal tasarım, 3D modelleme ve raporlama çalışmalarını uzaktan eğitim yoluyla gerçekleştirmişlerdir. 

Haziran ayıyla başlayan kontrollü normalleşme süreci ile beraber öğrencilerimiz maske, mesafe ve hijyen kurallarına uyarak yaz tatili boyunca uçağın üretim çalışmalarına başlayarak bugün bizlere tanıtımını yapacakları İnsansız Hava Aracını üretmişlerdir. Ben öğrencilerimizi ve öğretmenlerini kutluyor, TEKNOFEST'ten başarıyla döneceklerine inanıyorum" dedi.

Müdür GÜRTÜRK, Elazığ BİLSEM ekibinin Türkiye genelinde 186 Bilim ve Sanat Merkezi içerisinden sabit kanat kategorisinde raporu kabul edilen 5 Bilim ve Sanat Merkezinden birisi olduğunu da sözlerine ekledi. 

            Ürünü baştan sona kendilerinin tasarladıklarını söyleyen Takım Kaptanı Hüseyin KARAKAYA;

"Tasarım süresi yaklaşık 6 ay sürdü. Arkadaşlarımız farklı tasarım teklifleri gönderdiler. Sonrasında bu tasarım tekliflerini birleştirerek ortak bir noktayı bulduk.  Gövdesini 3D modelleme  programında tasarladıklarını  kanat için depron, mukavemet gerektiren bölümler için karbon fiber malzeme kullandık.           

İHA tasarımını Elazığ Bilim ve Sanat Merkezi Görsel Tasarım Atölyesinde,  Tasarım  Öğretmeni Cumaali ŞİMŞEK danışmanlığında gerçekleştirdik. 6 aylık kavramsal tasarımın ardından 2 ay da üretim süreci oldu. Şu anda uçağımız 2 kilograma yakın, 140 santimetre kanat açıklığı, 100 santimetre gövde uzunluğuna sahiptir. İHA mız 500 gr faydalı yük taşıyarak belirlene noktaya bırakabilir. Daha sonra TUYGUN adlı İnsansız Hava aracının uçuşunu geçtiğimiz günlerde başarıyla gerçekleştirdik. Önümüzdeki yıl çift motorlu ve görevleri yazacağımız kodlama tamamen otonom gerçekleştirilecek bir tasarım planlıyoruz ve atölyemize imkanlar sağlandığı takdirde daha büyük boyutlu çalışmaları yapabileceğiz" dedi. 

Elazığ Bilim ve Sanat Merkezi Müdür yardımcısı ve Tasarım Öğretmeni Cumaali ŞİMŞEK gelecek yıl yapılacak olan İHA yarışmasına mevcut fikirlerini ürüne dönüştürebilmeleri için  2020-2021 Eğitim ve Öğretim yılında Uzay Ve Havacılık kulübünün çalışmalarına devam edileceğini belirtti.

02-09-202002-09-202002-09-202002-09-2020

 

Cumhuriyet Mahallesi Lokman Hekim Sok. ELAZIĞ - 0 424 23850 24..25 ..26.. 27..28 ve 0 424 23379 97..98

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.